Përgjigja e New York Times ndaj akuzave të Vuçiqit se teksti për lidhjet e shtetit me krimin ishte porositur

5 minutes, 13 seconds Read

New York Times ka publikuar një artikull për presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, por edhe për lidhjet e klanit kriminal të Veljko Belivuk me udhëheqjen shtetërore, që ndodhi në të njëjtën kohë me ardhjen e SNS-së dhe Vuçiqit në pushtet në vitin 2012. Ky tekst, siç pritej, ka hasur në reagimin e ashpër të Vuçiqit, i cili ka thënë se “është porositur dhe shkruar në Serbi”, nga ana tjetër redaksia e New York Times, në përgjigjen e saj për portalin Nova.rs. , theksoi tekstin e publikuar bazuar në dhjetëra intervista, dokumente, procesverbale gjyqësore dhe punën rigoroze në terren të gazetarit të tyre Robert Worth.

Një stuhi e madhe në publikun serb ka shkaktuar një artikull në gazetën e respektuar New York Times, i cili përshkruan lidhjen mes qeverisë SNS, Aleksandar Vuçiqit dhe klaneve kriminale. Presidenti i Serbisë së fundmi, gjatë një paraqitjeje të ftuar në TV Happy, tha se teksti i përmendur është “porositur dhe shkruar në Beograd” dhe se nuk është magjepsur nga ajo që ka lexuar.

“E di që teksti në “New York Times” është porositur, e kanë bërë nga këtu. E kuptova mesazhin, nuk u tremba, as nuk jam magjepsur nga gënjeshtrat që shpërndani”, tha ai dhe shtoi.

“Thonë se Vuçiq dikur shkonte dhe luftonte nëpër stadiume. Nuk jam krenar për këtë dhe as nuk e kam fshehur ndonjëherë”, ka thënë Vuçiq.

Lidhur me këtë deklaratë portali Nova.rs iu drejtua redaksive të New York Times. Përgjigjen e tyre e përcjellim të plotë:

“Artikulli i New York Times mbi gjyqin serb dhe lidhjet midis lidershipit më të lartë të vendit dhe bandave të dhunshme të drogës bazohet në dhjetëra intervista, dokumente, transkripta gjyqësore dhe raportime rigoroze në terren nga Robert Worth. Çdo insinuatë tjetër është e rreme”, thuhet në përgjigje.

Çfarë shkruhet në tekst që ka mërzitur presidentin serb?

Në fillim të marsit 2021, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, doli drejtpërdrejt në televizion së bashku me kryeministren dhe ministrin e Brendshëm. Vuçiq më pas tha se kishte një njoftim të rëndësishëm për arrestimin e një bande të nëndheshme përgjegjëse për vrasje të shumta, shkruan New York Times.

“Ministri i Policisë i paralajmëroi teleshikuesit që t’i mbanin fëmijët larg televizorit, ndërsa në ekranin pas tij ishin fotot e kokave të prera, trupave pa kokë… Vuçiq lavdëroi policinë dhe shërbimet e inteligjencës dhe theksoi se ata për pak e shmangën vrasjen e tyre. Ishte një prezantim tronditës, edhe në një vend si Serbia. Megjithatë, ky ishte vetëm fillimi i frikshëm i fushatës së zbulimeve të tilla”, shkruan kjo media.

Pas kësaj, filluan të dalin detaje të vrasjeve në periferi të Beogradit, ku ata torturuan, copëtonin dhe vrisnin njerëz.

“Kryetari i bandës ishte një huligan i madh, një tregtar kokaine, Veljko Belivuk, i akuzuar për vrasje dhe një sërë krimesh të tjera të rënda. Është përmendur se ai ka marrëdhënie të mira me policinë dhe shërbimet e inteligjencës. Ai dhe njerëzit e tij janë fotografuar në shoqërinë e njerëzve të fuqishëm, mes të cilëve edhe djali i presidentit, Danilo Vuçiq”, thuhet në tekst.

Belivuk më vonë tha se grupi i tij punonte me porosinë dhe nevojat e Vuçiqit, gjë që ishte e dukshme edhe nga transkriptet e gjykatës.

“Belivuk paralajmëroi se nëse Vuçiq vazhdon procedurat kundër tij, ai do të ketë shumë për të thënë”, tha ai.

Në një “intervistë të çuditshme televizive” disa muaj pas arrestimit të tij, ai pretendoi se njerëzit e Belivuk bënë “kaboba njerëzore” nga viktimat e tyre dhe ia dërguan ato shefit të Belivukut, Radoj Zvicer.

“Gangsterizmi që lulëzoi nën Vuçiqin, së bashku me kërcënimet periodike të Serbisë për të “mbrojtur” serbët etnikë në pjesë të tjera të rajonit, mund të zbërthejë përfundimisht zgjidhjen që vendosi paqen në Ballkan në vitin 1995. Evropianët e dinë mirë këtë, siç është Vladimir Putin, i cili ka arsye për t’i përçarë dhe penguar ata. Kremlini ka një histori të gjatë të mbështetjes së nacionalistëve serbë si sllavë të rrethuar dhe ka një motiv më shumë se kurrë – falë luftës në Ukrainë – të shkaktojë telashe në Ballkan”, thuhet gjithashtu në tekst dhe shton:

“Por rreziqet për Evropën janë më të thella se kaq: marka e shovinizmit etnik dhe demagogjisë së Vuçiqit i bën jehonë asaj të aleatit të tij Putin dhe përhapja e demokracisë joliberale – e cila tashmë po forcohet në pjesë të kontinentit – përfaqëson një kërcënim të barabartë, ndoshta më të keq. Rasti Belivuk hapi një dritare në një të ardhme të zymtë të mundshme, në të cilën Vuçiq po minon projektin evropian nga brenda, duke ndërtuar një shtet ku demokracia është një fasadë dhe bandat kriminale përdoren për të përhapur frikën”, thekson teksti.

Përveç kësaj, Times shkruan se ishte e dokumentuar se Belivuk dhe grupi i tij kanë marrë mbështetje nga MPB-ja në 10 vitet e mëparshme.

Krahas kësaj, kjo media sqaron se deklarimi se e gjithë kjo mund të kishte ndodhur pa dijeninë e Vuçiqit “shkaktojnë të qeshura në Beograd”.

“Vuçiq ka pothuajse kontroll të plotë mbi të gjitha aspektet e jetës publike – nga parlamenti, përmes gjykatave, policisë, biznesit… Arrestimi i Belivuk dhe grupit të tij është ndoshta një nga vendimet e pakta në vitet e fundit që ai nuk i kontrolloi”, vazhdon ai.

New York Times pretendon se situata rreth Rusisë, Ukrainës dhe formacionit paraushtarak rus Wagner e vendos Vuçiqin në një pozicion të madh pushteti nga i cili mund të vendosë nëse do të qetësojë rajonin e Ballkanit apo do të ketë përsëri dhunë.

Publikime te ngjashme