Pamje që tregojnë brutalitetin e ushtrisë së Putinit – ata qëllojnë edhe trupat e tyre, nëse tërhiqen nga lufta në Ukrainë

2 minutes, 6 seconds Read

Një kanal ukrainas në Telegram ka publikuar disa pamje me dron të cilat thuhet se tregojnë tre ushtarë rusë që hapin zjarr ndaj të paktën shtatë shokëve të tyre që po tërhiqeshin.

Pamjet janë shpërndarë nga Ishi Svoikh, i njohur gjithashtu si “Kërkoni veten tuaj”, i cili është një projekt i krijuar me mbështetjen e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Ukrainës dhe u krijua për të ndarë foto dhe dokumente të pushtuesve rusë të kapur dhe vrarë në aksion në Ukrainë – për të ndihmuar të afërmit e tyre t’i gjenin ata.

Kyiv Post theksoi se agjencia ukrainase e lajmeve UNIAN konfirmoi autenticitetin e videos, shkruan Newsweek, përcjell Telegrafi.

UNIAN thuhet se tha se anëtarët ushtarakë përgjegjës për të shtënat ishin “trupa barriere”, të cilat janë përshkruar si “njësi me misionin e parandalimit të ushtarëve që të largohen nga beteja duke përdorur forcë vdekjeprurëse nëse është e nevojshme”.

Megjithatë, Newsweek thotë se nuk mundi të konfirmonte vërtetësinë e videos, e cila u shpërnda në Twitter nga grupi aktivist rus Activatica.

Jason Jay Smart, një këshilltar politik për politikën post-sovjetike dhe ndërkombëtare, ka thënë për Newsweek se “Rusët që qëllojnë trupat e tyre ka një traditë të gjatë në historinë ushtarake ruse dhe ka qenë e zakonshme gjatë gjithë kësaj lufte”.

Prania e “trupave barriere” ruse në Ukrainë ishte raportuar më parë nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar (MM) nëntorin e kaluar.

“Për shkak të moralit të ulët dhe hezitimit për të luftuar, forcat ruse ndoshta kanë filluar të vendosin ‘trupa barriere’ ose ‘njësi bllokuese’”, shkroi Ministria e Mbrojtjes në atë kohë. “Këto njësi kërcënojnë të qëllojnë ushtarët e tyre që tërhiqen në mënyrë që të detyrojnë ofensivën dhe janë përdorur në konfliktet e mëparshme nga forcat ruse”.

Yevgeny Prigozhin, kreu i Grupit Wagner, mercenarët e të cilit kanë luftuar në Ukrainë, ka kërcënuar publikisht se do të ekzekutojë dezertorët.

Në janar, Financial Times shkroi se llogaritë e mediave të lidhura me Wagner kishin postuar disa video që tregonin Prigozhin duke premtuar se do të qëllonte ndonjë prej mercenarëve të tij që braktisnin luftimet kundër forcave të Ukrainës./Telegrafi

Publikime te ngjashme