Opozita djathtiste serbe: Vuçiq të dorëhiqet, plani që e pranoi e njeh Kosovën shtet

0 minutes, 51 seconds Read

Deputetët e katër partive parlamentare të krahut të djathtë – Dveri, Zavetnici, Partia e Re Demokratike e Serbisë dhe Lëvizja për Rimëkëmbjen e Mbretërisë së Serbisë – i kërkuan sot presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të japë dorëheqjen brenda pak ditësh sepse ai ka pranuar plani franko-gjerman për çështjen e Kosovës.

Ata në konferencën për media në Kuvendin e Serbisë thanë se duhet të parandalohet rrëzimi i rendit kushtetues të Serbisë, tradhtia dhe kapitullimi, duke gjykuar se ky plan paraqet shkëputje dhe njohje të pavarësisë së Kosovës.

Serbisë i kërkohet të njohë pavarësinë e krahinës së saj jugore, tha kryetari i Partisë së Re Demokratike të Serbisë, Millosh Jovanoviq dhe tha se nuk do të lejohet dorëzimi i territorit të Serbisë.

Është turp që duhet të flasim për këtë dhe kjo marrëveshje është dashur që në fillim të refuzohet, tha ai dhe theksoi se tradhtia nuk po negociohet.

Publikime te ngjashme