“Ngjarja më e madhe e shekullit”, nënshkruhen kontratat për duelin Fury-Usyk – koha dhe vendi

2 minutes, 14 seconds Read

Dueli i shumëpritur, Tyson Fury vs Oleksandr Usyk më në fund do të ndodhë.

Dyshja rivale e peshave të rënda tani kanë nënshkruar kontratat për luftën e padiskutueshme për titullin e botës në peshën e rëndë që do të zhvillohet në Arabinë Saudite, siç thuhet më 23 dhjetor ose në janar, raporton Sinjali Sporti.

Pas muajsh negociatash të dështuara dhe bisedave mes kampeve në fillim të këtij viti, Usyk u përball me Daniel Dubois dhe Fury në vend të kësaj ra dakord për një marrëveshje të tijën saudite dhe zgjodhi një ndeshje kundër Francis Ngannou më 28 tetor.

Megjithatë, që kur lufta me Ngannou u finalizua disa muaj më parë, bisedimet kanë rifilluar në heshtje në prapaskenë midis ekipeve të peshave të rënda dhe Autoritetit të Përgjithshëm Sportiv të Arabisë Saudite.

Sauditët kanë qenë të vendosur të organizojnë një luftë të padiskutueshme për titullin e botës në peshën e rëndë për disa vite, sepse ajo përbën një ngjarje tepër të rrallë në sport.

Dhe tani, promotori i Fury-t, Frank Warren, ka konfirmuar publikisht se Fury dhe Usyk kanë nënshkruar kontratat që lufta më në fund të realizohet.

“I kënaqur që më në fund u nënshkrua kjo luftë. Kjo është lufta më e madhe që mund të bëhet në sportin e boksit. Peshat e rënda gjithmonë ndezin imagjinatën e tifozëve dhe nuk kam dyshim se ky do të jetë ngjarja më e madhe e boksit e shekullit”, tha Warren.

“Mezi pres që Tyson të rimarrë tre rripat që nuk i humbi kurrë në ring.”

Bashkëpromotori i Fury në SHBA, Bob Arum, shtoi: “Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk janë dy peshat më të rënda të gjeneratës së tyre dhe mezi pres të shoh se çfarë ndodh kur ata të dalin në ring në Riad.

“Ata janë talentë të veçantë të denjë për të konkurruar për çmimin më të madh në sport.”

Promotori i Usyk, Alex Krassyuk shtoi: “Nuk mund ta besoj se po ndodh, por po.

“Është e vështirë të shpreh admirimin tim për të qenë pjesë e meçit më të madh të shekullit të peshave të rënda. Respekte për Tyson për guximin e tij dhe falënderoj Zotin për gjithçka që na jep”, tha ai.

Është raportuar nga ESPN se 23 dhjetori është data fillestare e synuar, nëse Fury kalon në meçin Ngannou i padëmtuar siç pritej.

Ekziston gjithashtu një shans që lufta të zhvillohet në janar./GazetaSinjali

Publikime te ngjashme