‘Mund të ketë shpërthyer nën presion të jashtëzakonshëm’: Detaje të tjera që tregojnë se si nëndetësja mund të jetë zhdukur në Oqeanin Atlantik

3 minutes, 23 seconds Read

Nëndetësja Titan që është zhdukur prej ditësh në Oqeanin Atlantik me pesë burra në bord pësoi një “humbje katastrofike” që supozohet se erdhi pas “shpërthimit të anijes”, tha Roja Bregdetare e SHBA-së.

Ndërsa një ish-komandant thotë se natyra e njoftimit të Rojës Bregdetare të SHBA-së “sugjeron se mbeturinat e gjetura janë në një farë mënyre të lidhura me Titan”.

Sir James Burnell-Nugent, ish-komandanti i përgjithshëm i Flotës së Marinës Mbretërore, shpjegoi: “Ka sigurisht një fushë të madhe mbeturinash rreth Titanikut – dhe gjërat e ndryshme që kemi parë të marra nga Titaniku kanë ardhur nga fusha e mbeturinave që mbulon disa hektarë”.

“Por unë mendoj se nëse do të ishin mbeturinat e Titanikut, roja bregdetare do të kishte bërë një dallim në njoftim. Mendoj se ky është ndoshta një lajm i zymtë dhe sugjeron se Titan mund të kishte shpërthyer nën presionin e jashtëzakonshëm të ujit të detit ndërsa ishte shumë poshtë”, ka thënë më tej ai, shkruan Sky News, përcjell Telegrafi.

Sipas mediave të huaja, një robot i telekomanduar (ROV) gjeti mbeturinat afër Titanikut, anijes që për një shekull ishte destinacioni i synuar i ekspeditave të ndryshme.

Nëndetësja e cila ishte zhdukur që nga e diela nxiti një kërkim masiv që përfshin mijëra kilometra në oqeanin e Atlantikut të Veriut, duke tërhequr agjencitë amerikane dhe kanadeze si dhe ndihma të tjera ndërkombëtare.

Kompania OceanGate që zotëron anijen kishte njoftuar të enjten se ata që ishin në bord, katër turistë dhe CEO i kompanisë, i cili po pilotonte anijen, kishin vdekur.

“Ne tani besojmë se CEO ynë Stockton Rush, Shahzada Dawood dhe djali i tij Suleman Dawood, Hamish Harding dhe Paul-Henri Nargeolet, kanë humbur fatkeqësisht”, tha kompania në një deklaratë.

Ndërsa admirali i Rojës Bregdetare të SHBA-së, John Mauger u tha gazetarëve të enjten se një ROV fillimisht gjeti një pjesë të “bishtit” të nëndetëses rreth 500 metra nga harku i Titanikut dhe më vonë gjeti pjesë që përputhen me një “humbje katastrofike të presionit” në anijen.

“Me këtë përcaktim, ne njoftuam menjëherë familjet”, tha Mauger.

“Në emër të Rojës Bregdetare të Shteteve të Bashkuara dhe të gjithë komandës së unifikuar, u shpreh ngushëllimet më të thella familjeve. Unë vetëm mund ta imagjinoj se si ka qenë kjo për ta. Dhe shpresoj që ky zbulim të japë pak ngushëllim gjatë kësaj kohe të vështirë”.

Mauger sugjeroi që zhurmat nënujore të zbuluara në fillim të javës, të cilat ofronin një dritë shprese për shpëtimin e ekuipazhit të nëndetëses, nuk kishin lidhje me anijen.

Ndryshe, kërkimi shumëkombësh disaditor për nëndetësen kishte tërhequr vëmendjen e botës dhe tërhoqi kontrastin midis përpjekjeve të bëra për të shpëtuar pesë burrat në bord kundrejt asaj që avokatët e përshkruajnë si indiferencë globale ndaj refugjatëve që mbyten në Mesdhe.

Ekspedita OceanGate kushton 250,000 dollarë për person dhe udhëtimi fillon në St John’s në provincën kanadeze të Newfoundland përpara se të niset për në vendin e rrënojave të Titanikut qindra kilometra në lindje, tregon uebfaqja e kompanisë.

Dik Barton, një eksplorues veteran i Titanikut, i tha Al Jazeera më herët të enjten se ekspeditat në det të thellë janë operacione të rrezikshme.

“Është një vend i rrezikshëm për të shkuar – i rrezikshëm, jomikpritës, armiqësor”, tha Barton. “Dhe rrethanat në të cilat u zhduk kjo anije ishte jashtëzakonisht e çuditshme”.

Ai shtoi se ishte “vendimtare” për të gjetur anijen edhe nëse shpresat për të gjetur të mbijetuar zvogëlohen.

“Pas ngjarjes, do të ketë një hetim masiv dhe jam i sigurt se legjislacioni dhe rregullorja [do të] bëhen më të rrepta dhe më të shqyrtuara”./Telegrafi

Publikime te ngjashme