Media shtetërore ruse publikon rrëfimin e një të dyshuari për sulmin në Moskë

1 minute, 47 seconds Read

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA Novosti publikoi në Telegram rrëfimin e supozuar të një prej burrave të kapur në lidhje me sulmin në kompleksin e Bashkisë Crocus.

Në videon e shkurtër, një burrë me kokë të përgjakur të fashuar flet në rusisht. Ai jep emrin dhe thotë se është 30 vjeç, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Hetuesi i tij e pyet se ku u hodhën armët e përdorura në sulm, afër Moskës apo më afër vendit të ngjarjes. Ai përgjigjet: “Unë nuk e njoh qytetin, pyesni miqtë e mi, ata e dinë”.

RIA postoi gjithashtu imazhe të tre prej sulmuesve të supozuar pasi ata u arrestuan, imazhe që përputhen me videot e ngarkuara në kanalet jozyrtare, duke treguar se burrat u kapën në rajonin e Bryansk. Asnjë imazh apo video e sulmuesit të katërt nuk është publikuar në mediat shtetërore ruse.

Në një koment shoqërues, RIA Novosti tha se sulmuesit e dyshuar flasin të gjithë rusisht “jashtëzakonisht keq”, me një nga burrat duke folur “në Taxhikisht përmes një përkthyesi”.

Ai shtoi se një nga burrat tha se atij i ishte premtuar nga një person i paidentifikuar, i cili e quajti veten “asistent i predikuesit” një gjysmë milioni rubla (rreth 5.000 dollarë) për të kryer sulmin. Më vonë ai dha një shifër tjetër.

RIA Novosti tha se një nga sulmuesit e dyshuar kishte përmendur kthimin në Rusi nga Turqia në fillim të këtij muaji. Burrat jetonin së bashku në një bujtinë në veri të Moskës, dhe dy prej tyre u takuan vetëm “10-12 ditë më parë”, sipas RIA. Makina që ata shkuan në Crocus City Hall dhe më pas përdorën për t’u arratisur raportohet të ishte blerë përmes lidhjeve familjare.

Sipas RIA, “nga fragmentet e marrjes në pyetje nuk del një pamje koherente. Nuk është plotësisht e qartë se çfarë i lidhi saktësisht këta njerëz, nga cilat motive u drejtuan, duke organizuar një nga sulmet terroriste më të përgjakshme në historinë e Rusisë”.

Publikime te ngjashme