Media serbe shkruajnë arsyet se pse Vuçiq kurrë nuk do të heqë dorë nga vëllai i tij i madh Putin!

6 minutes, 35 seconds Read

Që nga fillimi i agresionit rus kundër Ukrainës, presidenti serb Aleksandar Vuçiq është përpjekur të paraqitet si një luftëtar për të drejtën ndërkombëtare dhe i vetmi politikan konsistent në Evropë.

Mirëpo, siç ndodh zakonisht me të gjitha rrëfimet e Presidentit të Serbisë, ashtu edhe pas shfaqjes për mbrojtjen e parimeve dhe normave ndërkombëtare qëndron një realitet krejtësisht tjetër. Një realitet që tregon se Vuçiq është ende një partner besnik i Vladimir Putinit dhe shteti serb është nën ndikimin e fortë të Moskës.

Media serbe “Nova” shkruan se “presidenti Aleksandar Vuçiq gjatë paraqitjes së fundit në Radio Televizionin e Serbisë, duke komentuar marrëdhëniet ndërkombëtare dhe qëndrimin e vendit tonë, tha se Serbia nuk po heq dorë nga ‘katër shtyllat’ e famshme të politikës së jashtme, duke pranuar në mënyrë indirekte se marrëdhëniet me Moskën janë ende në një nivel të lartë, pavarësisht rrethanave gjeopolitike dhe faktit që e gjithë Evropa i ktheu shpinën Vladimir Putinit pas sulmit në Ukrainë”.

Pavarësisht apelit për të harmonizuar politikën e tij të jashtme me politikën e Bashkimit Evropian, për të cilin po përpiqet deklarativisht, sot vendi ynë është i vetmi partner evropian i regjimit në Kremlin. Serbia ia detyron këtë pozicion nevojës së Vuçiqit për të kënaqur veten dhe për të dëshmuar besnikërinë e tij ndaj vëllait të tij të madh dhe modelit autokratik nga Rusia, me të cilin, sipas pretendimit të tij, ai u takua 19 herë rekorde, shkruan portali serb, transmeton Telegrafi.

Më tej portali shkruan se takimet me Putinin, madje edhe ato publike, më së shumti shërbyen për të promovuar Rusinë si partnerin më të rëndësishëm të Serbisë dhe Vladimir Putinin si figurën më të rëndësishme politike. Pothuajse si rregull, para mbajtjes së zgjedhjeve, kreut të shtetit serb duhej të bënte një ‘udhëtim surprizë’ në Moskë dhe të merrte pjesë në një konferencë me Putinin.

Mbahen mend edhe vizitat e presidentit rus në Beograd, veçanërisht ajo që u përdor për qëllimin e fushatës së Vuçiqit ‘E ardhmja e Serbisë’, kur presidenti i kërkoi Patriarkut Irinej që t’i kërkonte Putinit t’i drejtohej rrethit përparimtar, të sjellë me autobusë nga pjesë të ndryshme të Serbisë përballë tempullit të Shën Savës. Në shenjë mirënjohjeje për ‘falënderimet për miqësinë’ të Putinit, i cili llastoi simpatizantët e mbledhur të SNS dhe e pozicionoi Vuçiqin si politikanin më të madh pro-rus në vend, presidenti pranoi ta kthejë Serbinë në një transmetues të ndikimit rus në Ballkan, të gatshëm për të përmbushur pa diskutim kërkesat e vëllait të madh nga Kremlini.

Prandaj, sipas gazetës serbe, nuk është për t’u habitur që sot Vuçiq po mburret se ‘ai personalisht e ka marrë vendimin për të mos vendosur sanksione’, duke e paraqitur si parim dhe synim për të mbrojtur me çdo kusht të drejtën ndërkombëtare.

Nëse, nga ana tjetër, dikush do ta akuzonte atë se po përgatitet t’i kthejë shpinën Rusisë, ai do të kishte një përgjigje të gatshme:

“Ne jemi i vetmi vend në Evropë që nuk e kemi bërë këtë, megjithëse ju thatë gjatë fushatës zgjedhore se do ta bëja menjëherë pas zgjedhjeve. Unë jam i vetmi person në Serbi që pas Nikolla Pashiqit kam marrë Urdhrin e Aleksandar Nevskit nga Vladimir Putin. Askush tjetër nuk e ka marrë.”

“Dhe jo vetëm që nga fillimi i agresionit kundër Ukrainës, Vuçiq ka gjetur vazhdimisht justifikime dhe shpjegime se pse ai refuzon të rreshtohet me pjesën tjetër të Evropës, por ai gjithashtu ka vazhduar të përmirësojë intensivisht marrëdhëniet me regjimin e Putinit përmes takimeve dhe takimeve të shumta dhe takime (publike dhe sekrete)”, shkruan portali.

Më tej portali shkruan se, pasi dështoi ideja për të sjellë Sergei Lavrovin në Beograd, Vuçiq u takua me shefin e diplomacisë ruse në Nju Jork në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Kur erdhën kritika nga Perëndimi për shkak të lidhjes së tij me Lavrovin, presidenti vendosi të organizojë takime me përfaqësuesit e Federatës Ruse jashtë syrit të publikut, transmeton Telegrafi.

Për këtë arsye ai u zemërua shumë kur portali “Nova” njoftoi se është takuar fshehurazi me zëvendësin e Sergej Lavrovit, Aleksandar Grushka.

“Ja çfarë doja të fshihja. Unë jam budalla dhe mendova se mund ta fsheh. Çfarë do të doja të fshihja? Ndoshta për të shpëtuar Serbinë. Le të themi se ata ia dolën mirë. Atëherë pse më denoncoi? Pse e denoncuat presidentin e vendit tuaj? Çfarë jeni ju, informatorë profesionistë? Njerëz të dashur në Perëndim, ky donte t’ju fshihte diçka”, u tërbua Vuçiq pasi portali serb publikoi lajmin për takimin me Grushkën.

Media serbe shkruan se, një tjetër takim sekret pasoi pas atij me zëvendësin e Sergei Lavrov. Këtë herë mysafir i Vuçiqit ishte Turko Daudov, këshilltar i liderit çeçen Ramzan Kadyrov. As opinioni në Serbi nuk e mori vesh për këtë takim, falë shërbimit PR të kreut të shtetit serb, i cili fjalë për fjalë informon mediat për të gjitha aktivitetet e presidentit, por informacionet për takimin i ka ardhur nga vetë Daudov, i cili mburrej me dhuratën që i bëri nikoqirit të tij në Beograd.

Këshilltari i Ramzan Kadyrov, liderit çeçen dhe një prej pjesëmarrësve aktivë në luftën në Ukrainë, Turko Daudov, në fillim të bisedës me Vuçiqin, përcolli përshëndetjet nga Çeçenia për Presidentin e Serbisë dhe, nëpërmjet tij, për të gjithë popullin serb. Mirëpo, Vuçiq nuk i ka përcjellë përshëndetjet e tij për popullin serb. Përkundrazi, ua mbylli gojën. Në faqen zyrtare të presidentit nuk kishte asnjë lajm për takimin dhe as një deklaratë për mediat. Informacioni për takimin me të ftuarin nga Federata Ruse nuk është publikuar as në Instagramin e tij, por lajmin e ka bërë vetë Dudov, i cili ka publikuar një foto ku shihet presidenti i Serbisë i veshur me kostume kombëtare çeçene. Krahas takimeve të përmendura, faktin që Vuçiq mbetet në përqafimin e fortë të Vladimir Putinit, e dëshmon edhe politika kadrovike e qeverisë, e cila nuk ka ndryshuar pak në krahasim me periudhën para luftës në Ukrainë. Dyshimet për orientimin evropian të Serbisë u shprehën së fundi nga anëtarët e Parlamentit Evropian, të cilët tërhoqën vëmendjen në versionin fillestar të raportit për përparimin e Serbisë drejt BE-së, se qeveria (lexo Vuçiq) emëroi eksponentin e Kremlinit Aleksandar Vulin si drejtor të Agjencisë së Informimit dhe Sigurisë (BIA), shkruan portali serb.

Vendimi i presidentit për t’ia besuar aparatin e sigurisë një njeriu që u bëri një nder autoriteteve të Kremlinit, duke u dhënë atyre informacionin e mbledhur pas përgjimit të anëtarëve të opozitës ruse në Beograd (pas të cilit disa prej tyre u arrestuan), është konfirmim se pas historisë së “pa inkuadrimit” të Serbisë qëndron kontrolli i fortë i Kremlinit dhe se Vuçiq është ende një bashkëpunëtor besnik i Vladimir Putinit, shkruan portali.

Publikime te ngjashme