Lista Serbe i përgjigjet Rohdes: Pse në Banjskë s’ishte EULEX-i, por vetëm policia e Kurtit

1 minute, 3 seconds Read

Lista Serbe i është kundërpërgjigjur ambasadorit gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, që të hënën u shpreh se partia më e madhe serbe në Kosovë nuk duhet të qëndrojë e heshtur për sulmin e së dielës ndaj Policisë së Kosovës në veri, ku u vra polici Afrim Bunjaku.

Rohde i kërkoi Listës Serbe të dalë me qëndrim kundër sulmit, megjithatë kjo parti, nënkryetarit të së cilës, Milan Radojiçiq, iu gjetën dokumente në mes të arsenalit të armëve që ka kapur Policia, ka hedhur akuza ndaj Qeverisë së Kosovës, duke mos dënuar sulmin ndaj Policisë.

“Në emër të Listës Serbe dhe të gjithë popullit serb nga Kosova shprehim ngushëllimet më të thella për familjet e serbëve të vrarë dhe policit në ngjarjen tragjike të djeshme në fshatin Banjskë në Zveçan. Po ashtu, ne themi se do të kërkojmë hetim për vrasjen e të paktën dy serbëve që u vranë gjakftohtësisht, edhe pse ishin të dorëzuar. Pyesim komunitetin ndërkombëtar përse EULEX-i nuk mori pjesë në operacion, por vetëm policia e Kurtit?” thuhet në reagimin e Listës Serbe.

Publikime te ngjashme