Kina kërkon dialog me SHBA-në! Një përplasje me ta do të ishte katastrofë

0 minutes, 53 seconds Read

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu tha në samitin e lartë të sigurisë aziatike të dielën se konflikti me Shtetet e Bashkuara do të ishte një “katastrofë e padurueshme”, por se vendi i tij kërkon dialog për konfrontim.

Duke folur në Dialogun Shangri-La në Singapor, Li u shpreh se bota ishte mjaft e madhe që Kina dhe SHBA të rriteshin së bashku – vërejtje të bëra disa ditë pasi ai refuzoi të takonte homologun e tij amerikan për bisedime të drejtpërdrejta, shkruan Reuters.

“Kina dhe SHBA kanë sisteme të ndryshme dhe janë të ndryshme në shumë mënyra të tjera,” theksoi Li.

“Megjithatë, kjo nuk duhet t’i pengojë të dyja palët të kërkojnë bazë të përbashkët dhe interesa të përbashkëta për të rritur lidhjet dypalëshe dhe për të thelluar bashkëpunimin,” tha ai. “Është e pamohueshme që një konflikt apo konfrontim i rëndë midis Kinës dhe SHBA-së do të jetë një fatkeqësi e padurueshme për botën”, shtoi ai.

Publikime te ngjashme