Izraeli ndermerr sulme duke goditur infrastrukturën e grupit militant Hamas në Liban dhe në rripin e Gazës

1 minute, 6 seconds Read

Ushtria izraelite thotë se ka goditur objektiva të lidhura me grupin militant palestinez Hamas brenda Libanit dhe në të gjithë Rripin e Gazës.

Sulmet vijnë pas një breshëri sulmesh me raketa kundër Izraelit nga Libani, për të cilën izraelitët fajësuan Hamasin, transmeton Telegrafi.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë se infrastruktura “terroriste” e Hamasit u godit në Libanin jugor.

Tensionet janë të larta pasi policia izraelite bastisi xhaminë al-Aksa të Jerusalemit në disa netë të njëpasnjëshme në fillim të kësaj jave.

Bastisjet izraelite në këtë xhami si vendi i tretë më i shenjtë i Islamit kanë shkaktuar konfrontime të dhunshme me palestinezët brenda dhe kanë shkaktuar zemërim në rajonin më të gjerë.

Shefi i Hamasit, Ismail Haniyeh, i cili gjendej në Liban kur u lëshuan raketat, tha se palestinezët nuk do të qëndrojnë me “duar kryq” përballë agresionit izraelit.

Në një deklaratë herët të premten, forcat izraelite thanë se objektiva kishin qenë kamionët “duke përfshirë infrastrukturat terroriste që i përkasin Hamasit në Libanin jugor”, sipas tyre.

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit shtuan se nuk do të lejonte Hamasin të operonte nga Libani dhe të mbante Libanin “përgjegjës për çdo sulm që vjen nga territori i tij”./Telegrafi

Publikime te ngjashme