Instituti për Studimin e Luftës (ISW): Kremlini e pranon se Putini ka humbur kontrollin mbi narrativën e luftës

1 minute, 51 seconds Read

Një zëdhënës i Kremlinit pranoi se presidenti rus Vladimir Putin po humbet kontrollin e narrativës së Rusisë mbi luftën në Ukrainë, sipas Institutit për Studimin e Luftës (ISW).

Pranimi vjen më shumë se një vit pasi Putin filloi “operacionin ushtarak special” të Ukrainës më 24 shkurt 2022, duke synuar një fitore të shpejtë. Megjithatë, trupat ukrainase u përgjigjën me një përpjekje mbrojtëse më të fortë se sa pritej, që kur u përforcuan nga ndihma perëndimore, që e ka penguar Rusinë të bëjë avancime thelbësore dhe të ndezë disa luftime të brendshme të Kremlinit rreth luftës, transmeton Telegrafi.

Derisa lufta vazhdon, Rusia ka përdorur “hapësirën e informacionit” për të promovuar perspektivën e saj mbi konfliktin përmes lajmeve dhe platformave të mediave sociale. Rusia i ka përdorur prej kohësh këto teknika për të nxitur këndvështrimin e saj dhe për të ndikuar në çështjet globale – të gjitha duke shtypur disidencën brenda kufijve të Rusisë në mes të luftës në Ukrainë.

Por ‘mbajtja’ e Putinit në hapësirën ruse të informacionit mund të rrëshqasë – një problem që ai mund të mos jetë në gjendje ta rregullojë lehtësisht, sipas ISW.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova e bëri pranimin gjatë një forumi në lidhje me “aspektet praktike dhe teknologjike të informacionit dhe luftës njohëse në realitetet moderne”, raportoi ISW të shtunën.

Zakharova konfirmoi se ka konflikte të brendshme në rrethin e brendshëm të Putinit dhe se ai “ka hequr kontrollin e centralizuar mbi hapësirën ruse të informacionit”.

“Gjatë një paneli diskutimi Zakharova deklaroi se Kremlini nuk mund të përsërisë qasjen ‘staliniste’ të krijimit të një ekuivalenti modern me Byronë e Informacionit Sovjetik për të kontrolluar në mënyrë qendrore hapësirën e brendshme të informacionit të Rusisë për shkak të luftimeve midis ‘elitëve’ të paspecifikuara të Kremlinit”, sipas raportit të ISW.

ISW shkroi se vërejtjet e Zakharova-s “mbështesin” vlerësimet se Kremlini po humbet kontrollin e narrativës së luftës. /Telegrafi/

Publikime te ngjashme