Instituti i Luftës (ISW) për vrasjen e blogerit ushtarak rus: Mund të jetë një paralajmërim për shefin e mercenarëve të Wagner, Yevgeniy Prigozhin

2 minutes, 18 seconds Read

Vrasja të dielën e blogerit ushtarak rus Vladlen Tatarsky mund të ekspozojë “konflikte të mëtejshme brenda Kremlinit dhe rrethit të tij të brendshëm”.

Ky është një nga vlerësimet e Institutit për Studimin e Luftës (ISW), në raportin e fundit, shkruajnë mediat e huaja.

Përveç kësaj, në raportin e fundit për luftën në Ukrainë, ISW thekson se burimet e Ministrisë së Brendshme ruse njoftuan se shërbimet speciale ruse “kanë ditur për një kohë të gjatë për planet për të vrarë Fomin”.

Gjithashtu, siç thuhet në raport, vrasja e Fomin mund të ketë qenë si një paralajmërim për Prigozhin, i cili gjithnjë e më shumë ka vënë në pikëpyetje pikat kryesore të Kremlinit për luftën në Ukrainë dhe madje duke sinjalizuar një interes për presidencën ruse, qoftë në konkurrencë me Putinin apo si pasardhës i tij.

Po sipas ISW, biografia dhe sjellja e Fomin kanë një ngjashmëri me Prigozhin, pasi që të dy u bënë figura të shquara ultranacionaliste pasi u burgosën dhe morën falje.

Tatarski, emri i vërtetë i të cilit është Maksim Fomin, u vra mbrëmë në një shpërthim në një kafene në pronësi të themeluesit të grupit famëkeq ushtarak mercenar Wagner, Yevgeniy Prigozhin.

Bëhej fjalë për një nga blogerët ushtarakë më me ndikim rusë dhe një figurë e shquar në hapësirën ruse të informacionit pro-luftës.

Zyrtarët rusë thanë se Tatarsky, i cili ishte një mbështetës i zjarrtë i luftës në Ukrainë, u vra ndërsa po drejtonte një diskutim në një kafene të qytetit të dytë më të madh të Rusisë.

Raportet pretendonin se blogeri 40-vjeçar po takohej me anëtarët e publikut kur një grua i dha atij një kuti që përmbante një bust të tij që shpërtheu.

I lindur në Donbas, një qendër industriale e Ukrainës, Tatarsky, emri i vërtetë i të cilit ishte Max Fomin, filloi jetën e tij të punës si minator qymyri përpara se të fillonte një biznes mobiljesh, shkruan Sky News, përcjell Telegrafi.

Por kur përjetoi vështirësi financiare, vendosi të grabiste një bankë dhe u dënua me burg.

Ai u largua nga paraburgimi pasi një rebelim separatist i mbështetur nga Rusia përfshiu Donbasin në vitin 2014, disa javë pasi Moska aneksoi Gadishullin e Krimesë të Ukrainës.

Më pas Tatarsky iu bashkua rebelëve separatistë dhe luftoi në vijën e parë përpara se të bëhej bloger – dhe shpejt u bë i njohur për deklaratat e tij dhe retorikën e zjarrtë pro-luftës. /Telegrafi

Publikime te ngjashme