Kategoria: Fetare

Këto shtatë ngjarje historike kanë ndodhur në Krishtlindje

Evan Andrews Ndërkohë që Krishtlindja është parë tradicionalisht si një kohë për t’u mbledhur si familje, për të shkëmbyer dhurata dhe për të shkuar në...

Cili ishte hoxha që u tha Xhematit “Nga sot Xhumaja nuk është obligim, po është Çlirimi i Kosovës” Veq ngo çfar edukate

Cili ishte hoxha që u tha Xhematit “Nga sot Xhumaja nuk është obligim, po është Çlirimi i Kosovës”. Më poshtë degjone ligjeraten e hoxhes: Cili ishte hoxha...

Halil Kastrati raporton për fundvit: ndertoi 120 shtepi për nevojtarët

Kontributi i juaj e puna e jone kete vit. Me buzeqeshje e nisem dhe me buzeqeshje po e perfundojme kete vite. Mbi 600.000 ushqim per nevojtaret per nje vit. Mbi 100.000...

Kryetari shembull që e falë sabahun e shkon në punë

Ai është haxhi, ish ushtar i UÇK-së, shihet duke i pastruar rrugët në shërbim të qytetarëve, ai është shembull. Kryetari i Komunës së Hanit të Elezit,...

Deputetët britanikë kërkojnë që islamofobia të shpallet si një lloj i racizmit

Është e papranueshme që në Britani të Madhe, muslimanët ende të diskriminohen”, porositën deputetët. Një grup deputetësh të Britanisë së Madhe ka nisur...

Xhemati i Mitrovicës në namazin e xhumas vishet me uniformë ushtarake për nder të ditës së formimit të Ushtrisë së Kosovës!

Xhemati i Mitrovicës në namazin e xhumas vishet me uniformë ushtarake për nder të ditës së formimit të Ushtrisë së Kosovës! Ditën e xhuma, i gjithë xhemati...

Hoxhë Elvis Naçi nga hutbeja me plis në kokë ”Urime Kosova jonë e dashur” (Foto)

Edhe hoxha nga Shqipëria ,Elvis Naci ka uruar këtë ditë madhështore me një mesazh të shkurtë në rrjetin e tij social instagram. Ai ka shkruar mbi fotografinë...

Fillon traditë e re në Kosovë, hap qendrën tregrare pa alkool dhe me lutje për bereqet (Video)

Fillon traditë e re në Kosovë, hap qendren tregrare pa alkool, dhe me Lutje për bereqet te Zoti. Elhamdulilah që po përmisohet vendi ,po ndryshohet mentaliteti dhe...

Dy shkencëtarë Opojanë vlerësohen më çmime në Tiranë

Dr. Nehat Krasniqi e Dr. Nuridin Ahmeti vlerësohen me çmimet kryesore AIITC nga Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam Të enjten (6 dhjetor 2018) në...

Vjen reagimi i Elvis Naçit lidhur me shpifjet ndaj hoxhës…

Shkrimi Elvis Nacit ne facebook: “Te nderuar Vellezer dhe Motra me qindra Hoxhallare flasin cdo dite per miresite dhe vlerat qe ka femra ne fene Islame, nuk eshte e...