A është konvertuar Ronaldo në Islam? Videoja duke thënë “Bismilah” bëhet virale në internet

1 minute, 20 seconds Read

Në një ndeshje kyçe të kualifikimeve të Euro 2024, Cristiano Ronaldo, kapiteni ikonë i Portugalisë, shfaqi aftësitë e tij të jashtëzakonshme për të shënuar gola, respektin për kulturat e ndryshme dhe anën shpirtërore. Ndeshja kundër Sllovakisë, e zhvilluar më 13 tetor, ishte një slitë emocionesh për lojtarët dhe tifozët.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë realizoi një penallti vendimtare në pjesën e parë me besim dhe saktësi, duke gjetur rrjetën. Goli i tij i dytë erdhi më vonë në pjesën e dytë, duke i shtuar totalit të tij mbresëlënës ndërkombëtar prej 125 golave.

Portugalia dukej në rrugën e duhur për një fitore të rehatshme, me golin e Goncalo Ramos që kontribuoi në rezultatin 3-2, duke siguruar vendin e tyre në Kampionatin Evropian verën e ardhshme me dy ndeshje për t’u zhvilluar, siç raportohet nga MARCA.

Ndërsa bota nuk u befasua me aftësitë e Ronaldos për të shënuar gola, një video e shkurtër që qarkullonte në X App (ish-Twitter) mori vëmendjen.

Në klip, legjenda portugeze dukej se po recitonte një lutje myslimane disa momente përpara se të ekzekutonte penalltinë.

Mori frymë thellë dhe mërmëriti butësisht “Bismillah” (në emër të Zotit) dy herë. Me gjithë zhurmën në stadium, ai e ktheu me qetësi penalltinë në gol.

Sonte (16 tetor), Ronaldo ia doli të realizonte edhe dy gola ndaj Bosnjës e Hercegovinës, në fitoren 5-0 të Portugalisë./Telegrafi