Hungari, audioja e ish-ministres vë në siklet partinë e Orbanit

1 minute, 46 seconds Read

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, ndoshta për herë të parë, ka një problem që lind brenda sistemit të tij të pushtetit, partisë-shtet Fidesz.

Në shkurt pati demonstrata kundër qeverisë.

Kjo pasi u zbulua falja e dhënë, në prill 2023, nga presidentja Katalin Novak për një person të përfshirë në përpjekjen për të mbuluar një rast të abuzimit seksual të të miturve.

Judit Varga, e cila si ministre e Drejtësisë kishte firmosur masën, duhej të jepte dorëheqjen bashkë me Novakun.

Ish-bashkëshorti i Vargas, Péter Magyar, është tani përgjegjës për një skandal të ri.

Magyar u paraqit në zyrën e prokurorit në Budapest të martën me një regjistrim audio të ish-bashkëshortes së tij, që daton që nga viti i kaluar.

Ato dy minuta, siç rindërton “Politico Europe”, do të dokumentonin një përpjekje të drejtuesve të Fidesz për të fshehur provat mbi korrupsionin e anëtarëve të partisë.

Në veçanti, shefi i kabinetit të Orbanit, Antal Rogán, dyshohet se shtrembëroi dokumentet gjyqësore në favor të Pál Völner, një nënsekretar i Vargas, i cili ishte përfshirë në një çështje ryshfeti.

Völner dha dorëheqjen në vitin 2021.

Ky ishte rasti, përveç Novakut dhe Vargës, edhe për József Szájer, i plotfuqishmi i Orbanit në Bruksel, i cili u zhduk nga radari pasi mori pjesë, në vitin 2020, në një orgji në kryeqytetin belg.

Zëdhënësi i qeverisë, Zoltán Kovács, kundërshtoi vërtetësinë e audios.

Varga me një postim në Facebook konfirmoi se ishte zëri i saj, por tha se ishte detyruar nga ish-bashkëshorti të regjistronte.

Ai akuzon Magyarin për zhvatje dhe dhunë në familje.

Çifti, përpara se të ndaheshin në vitin 2023, u portretizuan nga mediat pro-qeveritare si një model i familjes tradicionale, mbi të cilën bazohet retorika e Fidesz.

Magyar ishte anëtar i partisë dhe ishte pjesë e rrethit të ngushtë si “burri i”, por ai mbante emërime publike për një kohë të gjatë.

Publikime te ngjashme