Humbjet e Rusisë për katër muaj në Avdiivka thuhet se janë më të larta sesa në luftën 10-vjeçare të Bashkimit Sovjetik në Afganistan

1 minute, 33 seconds Read

Ofensiva katërmujore në qytetin e shkatërruar të Donetsk-ut, Avdiivka, në Ukrainën lindore, i kushtoi Rusisë më shumë jetë sesa lufta 10-vjeçare që Moska zhvilloi nën Bashkimin Sovjetik në Afganistan, theksojnë shifrat e reja.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, rreth 17,000 ushtarë rusë u vranë midis 10 tetorit 2023, kur Rusia nisi sulmin e saj në qytetin Donetsk dhe 17 shkurt 2024, tha Dmytro Lykhovii, zëdhënës i grupit të forcave të Tavria të Ukrainës që mbulojnë Avdiivka.

Ndërkohë, 30,000 luftëtarë të tjerë rusë u plagosën, tha ai.

Të dielën, komandanti i grupit Tavria, gjeneral brigade Oleksandr Tarnavskyi, kishte thënë se Rusia kishte humbur më shumë se 47,000 trupa në luftimet për qytetin.

Newsweek shkruan se nuk është në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur statistikat e Ukrainës dhe ka kontaktuar me Ministrinë e Mbrojtjes Ruse për koment përmes emailit.

Analistët perëndimorë kanë thënë se viktimat ruse në luftën gati dyvjeçare u rritën pasi Moska filloi rrethimin e Avdiivkës.

Por nëse shifrat e Kievit janë të sakta, kjo do të thotë se më shumë ushtarë rusë u vranë në dhe rreth Avdiivka sesa gjatë dekadës që Bashkimi Sovjetik kaloi duke luftuar në Afganistan.

Bashkimi Sovjetik dërgoi mijëra ushtarë të tij në Afganistan në fund të dhjetorit 1979. Konflikti që rezultoi zgjati gati një dekadë dhe sipas vlerësimeve, numri i të vdekurve sovjetikë ishte rreth 15,000 trupa.

Si Moska ashtu edhe Kievi janë të “të mbyllur” në lidhje me humbjet e tyre.

Rusia nuk ka publikuar asnjë të dhënë për humbjet e saj të raportuara që nga shtatori 2022.

Në atë pikë, ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se Rusia kishte humbur 5,937 trupa që nga fillimi i luftës gjithëpërfshirëse të Moskës.

Publikime te ngjashme