Haradinaj përkrah Kurtin për marrëveshjën me Vuçiçin: “Një e arritur e madhe”

0 minutes, 44 seconds Read

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj e përkrah pajtimin e marrëveshjes mes Kurtit dhe Vuçiq sot në Bruksel.

Ai thotë se pajtimi për ta pranuar propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi, është një e arritur e madhe.

“Pajtimi për ta pranuar propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi, është një e arritur e madhe. Marrëveshja është pranim faktik i pavarësisë së Kosovës, e cila i rikthehet normalitetit politik e të sigurisë, perspektivës integruese euro-atlantike e njohjeve te reja. Po aq e rëndësishme mbetet edhe faza vijuese e bisedimeve për çështjet tjera të hapura, për të cilat dua të besoj se do te gjenden zgjidhjet më të mira, me çka do të përmbyllej edhe kapitulli i njohjes ‘de jure’ midis Kosovës dhe Serbisë!”, shkruan Haradinaj.

Publikime te ngjashme