Grenell pajohet me ambasadorin Hovenierin: Kurti e krijoi kaosin

1 minute, 27 seconds Read

Ish i dërguari special për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, ka komentuar përsëri për tensionet në veri.

Me anë të një postimi në Twitter, Grenell ka thënë se pajtohet me ambasadorin e ShBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier, duke potencuar se Kurti është përgjegjës për kaosin e krijuar në katër komunat në veri.

“Jam dakord me SHBA-në Ambasadori në Kosovë – ai është i qartë: Albin Kurti e krijoi këtë kaos”, ka shkruar Grenell.

Tutje ai ka postuar deklaratën e ambasadorit Hovenier.

“Kjo ishte një krizë që, nga këndvështrimi ynë, ishte e panevojshme. Operacioni që u zhvillua të premten për të siguruar akses në ndërtesat komunale me mjete të detyruara nuk ishte i koordinuar me Shtetet e Bashkuara. Kur u ndërgjegjësuam, e këshilluam me forcë kundër, sepse parashikuam pasojat që po i shohim tani.

Ne besojmë se ka qenë një reputacion…ka pasur ndikime negative reputacioni për Kosovën. Ajo i ka shtyrë përpjekjet tona për të avancuar normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Dhe siç tha sekretari Blinken në deklaratën e tij, dhe siç thamë në deklaratën tonë nga Departamenti i Shtetit, kjo po ndikon në marrëdhëniet tona dypalëshe.

Treguesi i parë për këtë ishte vendimi i marrë mbrëmë nga komandanti i U.S. Komanda evropiane, gjenerali Cavoli, anulon pjesëmarrjen e Kosovës në Defender Europe 23, që ndodhi brenda natës. Dhe siç do të vini re, nuk ka pasur asnjë aktivitet në lidhje me Defender Europe 23 sot dhe nuk do të ketë më. Për Kosovën ai stërvitje ka përfunduar”.

Publikime te ngjashme