Gjykata në Suedi e lejon djegien e Kuranit gjatë Kurban Bajramit

1 minute, 33 seconds Read

Një gjykatë suedeze ka dhënë leje që një Kuran të digjet jashtë xhamisë kryesore në kryeqytetin Stokholm.

Siç raporton DW, duke përcjellë transmetimet nga një medium nordik, djegia e librit fetar islam është caktuar të bëhet gjatë Kurban Bajramit, njëra nga ditët më të shenjta të vitit për myslimanët.

Djegia e librit vjen gjithashtu ndërsa Suedia përpiqet të kapërcejë kundërshtimin e Turqisë ndaj anëtarësimit të saj në NATO. Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, iu përgjigj djegies së mëparshme të Kuranit duke thënë se Suedia nuk duhet të bashkohet me një thirrje të tillë.

Problemet e djegies së librave në Suedi

Djegia e Kuranit është bërë shtylla kryesore e ekstremistëve të djathtë në Suedi, me politikanin danezo-suedez të ekstremit të djathtë, Rasmus Paludan, që ka bërë emër me akte të tilla.

Por, Paludan thuhet se nuk qëndron pas veprimit të së mërkurës.

Reuters raportoi se organizatori ishte një refugjat irakian që po kërkonte të ndalonte Kuranin dhe se vetëm dy persona do të merrnin pjesë në aksion.

Megjithëse Suedia rrallë ndalon protestat ose djegien e librave, një demonstratë e planifikuar kundër NATO-s që do të përfshinte gjithashtu një tubim të djegies së Kuranit, u bllokua nga policia suedeze në shkurt.

Para kësaj, ekstremistët e ekstremit të djathtë kishin djegur një Kuran jashtë ambasadës turke.

Kjo bëri që Turqia të anulonte një vizitë të ministrit suedez të mbrojtjes në Ankara dhe presidenti Erdogan tha se Suedia nuk mund të llogarisë në mbështetjen e Turqisë.

Pavarësisht kundërshtimit të vazhdueshëm nga Turqia dhe djegies së përsëritur të Kuranit, kryeministri suedez Ulf Kristersson ishte ende i bindur se Suedia do të ishte në gjendje të anëtarësohej në NATO.

Publikime te ngjashme