Forcat izraelite ‘ripushtojnë qytetin e Gazës’

1 minute, 9 seconds Read

Dëshmitarët palestinez kanë thënë se forcat izraelite kanë nisur një “ripushtim” të qytetit të Gazës pasi spitali al Shifa u bastis gjatë natës.

Banorët thanë se aktiviteti ushtarak nuk ishte ndalur pas bastisjes së spitalit, për të cilin Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) dhe Autoriteti i Sigurimeve të Izraelit (ISA) thanë se ishte një “operacion i saktë për të penguar aktivitetin terrorist”.

Por autoritetet palestineze e përshkruan bastisjen si një “krim lufte” që kishte rezultuar në viktima të shumta.

Mohammad Ali, i cili jeton në një distancë të shkurtër nga spitali, i tha Reuters: “Papritur, ne filluam të dëgjojmë tinguj shpërthimesh, disa bomba dhe së shpejti tanket filluan të rrotullohen, ata erdhën nga rruga perëndimore dhe u drejtuan drejt al Shifa, pastaj tinguj të shtënat me armë dhe shpërthimet u shtuan.

“Ne nuk e dimë se çfarë po ndodh, por dukej sikur ishte një ripushtim i qytetit të Gazës ,” tha ai.

Kishte gjithashtu raporte të pakonfirmuara nga banorët dhe mediat e Hamasit se forcat e ushtrisë izraelite bastisën një shkollë pranë al Shifa, ku janë strehuar familjet e zhvendosura dhe arrestuan disa burra atje.

Ministria palestineze e Shëndetësisë në Gaza e quajti bastisjen “një shkelje flagrante të ligjit ndërkombëtar humanitar dhe Konventës së Katërt të Gjenevës”.

Publikime te ngjashme