Fitoi mbi 5% në roundin e parë, Ogan do të mbështesë Erdoganin në raundin e dytë të zgjedhjeve në Turqi?

1 minute, 22 seconds Read

Duke tërhequr vëmendjen me 5.17 për qind të votave në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, kandidati i Aleancës Ata, Sinan Ogan, pritet të shpallë palën që do të mbështesë në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

Dhe sipas mediave turke, është gazetari i Hürriyet, Abdulkadir Selvi, i cili njihet për afërsinë e tij me qeverinë, që ka ndarë informacionin mbi këtë temë.

Sinan Ogan, kandidati i Aleancës ATA, i cili u eliminua në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, do të shpallë qëndrimin e tij për raundin e dytë në një konferencë për shtyp në orën 17.00.

Mendohet se votuesit që votuan për Sinan Ogan mund të përcaktojnë rezultatin e zgjedhjeve, pasi ai mori më shumë se 5 për qind të votave në raundin e parë.

Ndërkohë duke bërë një deklaratë në Twitter, Ogan tha: “Kemi ardhur në fund të konsultimeve tona. Kur të përfundojnë takimet dhe konsultimet nesër, tani do ta sqarojmë vendimin tonë dhe do ta ndajmë atë”.

Ogan tha se “e ardhmja e kombit turk, uniteti dhe integriteti i vendit dhe stabiliteti i tij do të jenë të rëndësishme” në vendimet e tyre.

Ndryshe, në rundin e parë të zgjedhjeve, Erdogan fitoi 49.5 për qind të votave, ndërsa kundërshtari i tij kryesor Kilicdaroglu fitoi 44.89 për qind të votave.

Raundi i dytë i zgjedhjeve do të mbahet më 28 maj dhe tashmë thuhet se votat e kandidatit të tretë, Sinan Ogan, i cili fitoi një numër befasues votash, mund të sjellë një avantazh të konsiderueshëm./Telegrafi

Publikime te ngjashme