Çfarë po ndodh në Kinë? Pas kreut të diplomacisë dhe dy gjeneralëve, tashmë është zhdukur edhe ministri i mbrojtjes: ‘Ka javë që iku…’

2 minutes, 47 seconds Read

Përderisa në Rusi njerëzit me influencë, të cilët e hidhërojnë kreun e shtetit, bien në mënyrë misterioze nga dritarja, në Kinë të fuqishmit thjesht – zhduken. Tashmë ministri i dytë kinez është zhdukur nga opinioni publik pa asnjë shpjegim nga Partia Komuniste për vendndodhjen e tij. Që nga korriku, të gjitha gjurmët e ministrit të Jashtëm kinez të shkarkuar Qin Gang kanë humbur dhe ministri i Mbrojtjes Li Shangfu nuk është parë në publik për gati tre javë.

Qeveria amerikane beson se Li është nën arrest shtëpiak, raportoi Financial Times, duke cituar zyrtarë të lartë amerikanë. Javën e kaluar, Li anuloi një takim me zyrtarët vietnamezë të mbrojtjes në minutën e fundit. Rahm Emanuel, ambasadori i SHBA-së në Japoni, tha se Li nuk u paraqit në një takim të planifikuar me komandantin e marinës së Singaporit sepse ai ishte “vendosur në arrest shtëpiak”.

“Përbërja e kabinetit të Presidentit Xi tani i ngjan kabinetit të Agatha Christie dhe atëherë nuk kishte njeri.” Së pari, ministri i jashtëm Qin Gang u zhduk, pastaj komandantët e raketave dhe tani ministri i mbrojtjes Li Shangfu. Kush do ta fitojë këtë garë të papunësisë? Rinia kineze apo kabineti i Xi ?” Pyet Emanueli.

Li Shangfu u pa për herë të fundit më 29 gusht në Forumin e Paqes dhe Sigurisë Kinë-Afrikë në Pekin. Udhëtimi i tij i fundit jashtë shtetit ishte në mes të gushtit në Moskë dhe Minsk, ku ai u takua me zyrtarët rusë dhe presidentin bjellorus Aleksandër Lukashenko .

Zhdukja e Li pasoi shkarkimin e papritur të ministrit të Jashtëm kinez Qin Gang dhe dy gjeneralëve të lartë të Forcave Raketore të Ushtrisë Çlirimtare Popullore (PLARF). Dy ish-gjeneralët e PLARF thuhet se nuk janë parë në publik prej muajsh. Presidenti i Gjykatës Ushtarake të Ushtrisë Çlirimtare Popullore (PLA), Cheng Dongfang , gjithashtu u hoq nga posti i tij. Ai kaloi mezi tetë muaj në atë pozicion.

Misteri që rrethon Li dhe zyrtarë të tjerë të zhdukur ka nxitur spekulime për menaxhimin e vendit nga Xi. Udhëheqësi kinez Xi Jinping po përpiqet të pastrojë Partinë Komuniste nga korrupsioni përmes spastrimeve dhe reformave strukturore. Por duke pasur parasysh se ai erdhi në krye të Kinës më shumë se një dekadë më parë, Xi nuk mund të fajësojë paraardhësit e tij për korrupsionin e nivelit të lartë. Kjo mund të jetë edhe arsyeja që nuk ka informacione për shkarkimin dhe zhdukjen e zyrtarëve të lartë.

Nga ana tjetër, ish-zyrtari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Drew Thompson , beson se zhdukja e Li dhe Qin tregon se Kina po largohet gjithnjë e më shumë nga komuniteti ndërkombëtar. “Kina nuk ndjen asnjë detyrim për të informuar komunitetin ndërkombëtar se si dhe pse u larguan ministrat. Kjo konfirmon se Kina është kthyer nga brenda,” tha Thompson për The Guardian.

Kujtojmë se në vitin 2017, Fang Fenghui , shefi i atëhershëm i Shtabit të përbashkët të Ushtrisë Çlirimtare Popullore, u zhduk nga opinioni publik disa muaj para se të përjashtohej nga partia dhe dy vjet më vonë u dënua me burgim të përjetshëm për korrupsionit.

Publikime te ngjashme