Xhamia në Prishtinë dhe KFOR-i amerikan hapin kurs falas për mësimin e gjuhës angleze

Imami Labinot Maliqi njofton se xhamia “Prof. Dr. Bedri Kamberi” në Prishtinë, në bashkëpunim me KFOR-32 nga Kampi Amerikan “Bondsteel,” organizon kurs falas të gjuhës angleze. Përmes një postimi në Facebook, Maliqi ndan detaje për mbajtjen e kursit. Shkrimi i plotë: Regjistrohuni në kursin e Gjuhës Angleze Xhamia jonë, ”Prof. Dr. Bedri Kamberi” në Prishtinë, […]

Faktet brutale për gjeno*cid ndaj ujgurëve: Vdekje të pazbuluara

Situatat çnjerëzore me të cilat përballen ujgurët, viktima të gjenocidit nën presionin dhe persekutimin e regjimit komunist kinez, po bëhen çdo ditë e më të tmerrshme, transmeton Kosova Post. Lajme të reja vijnë çdo ditë për ngjarjet çnjerëzore me të cilat përballen ujgurët, të cilët ishin viktima të gjenocidit nën presionin dhe persekutimin e regjimit […]

Hoxhë Shefqet Krasniqi e quan “vëlla” dhe “më të mirë se na” serbin Radovan, tashmë Ridvan që u konvertua në mysliman

“Vëlla Ridvan”, kështu iu drejtua imami Shefqet Krasniqi serbit që deri para pak minutash mbante emrin Radovan dhe i takonte besimit ortodoks. “Shumë më i mirë se ne”, u cilësua i sapobëri Ridvan nga Radovan dhe i sapobëri anëtar i besimit islam që u konvertua nga besimi ortodoks, ndërsa konvertimi i tij u cilësua si […]

“Këtu jo”, pronari i biznesit në Mal të Zi dëbon me dhunë familjen myslimane nga pishina për shkak të gruas me mbulesë

Një incident ka ndodhur në Malin e Zi, ku pronari i një biznesi ka dëbuar një familje myslimane, e cila kishte shkuar për të marrë rreze dielli. Pas incidentit në plazh, kur pronari largoi një familje myslimane për shkak të hixhabit që kishte vajza e tyre, u shpreh edhe Ministri i Punëve të Brendshme të […]

Borrell dënon djegien e Kuranit në Danimarkë

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, ka dënuar djegien e Kuranit, pasi një grup i quajtur “Patriotët Danezë” jashtë Ambasadës së Irakut në Kopenhagë të Danimarkës. Kryediplomati evropian e ka cilësuar këtë veprim si “ofendues, mosrespektues dhe provokim i qartë” dhe ka thënë se “respekti për diversitetin është një vlerë thelbësore e Bashkimit Evropian. […]

Nën kontrollin e kujt janë xhamitë me “imamë të vetëshpallur” në komunën e Vitisë?

Policia e Kosovës thotë se kontrolli dhe menaxhimi i dy xhamive në komunën e Vitisë, që pretendohet se kontrollohen nga “imamë të vetëshpallur”, i takon Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK). Në një deklaratë me shkrim dërguar Radios Evropa e Lirë, Policia e Kosovës thotë se nuk ka pranuar asnjë ankesë apo denoncim, në lidhje me […]