Category: Shkencë

1 2 3 4 30 / 39 POSTS
“Zoti ekziston”, fjalët e një mjeku pasi bëri autopsinë e një të vdekuri

“Zoti ekziston”, fjalët e një mjeku pasi bëri autopsinë e një të vdekuri

“Dje shkova në klinikën mjekësore të ekzaminimit dhe mora pjesë në aut [...]
Çfarë do të thotë ëndërrimi?

Çfarë do të thotë ëndërrimi?

Një studim i ri sugjeron që ëndërrimet nuk janë domosdoshmërish një gj [...]
Shkencëtarët zbulojnë përbërjen e gjakut të njeriut që tërheq mushkonjat

Shkencëtarët zbulojnë përbërjen e gjakut të njeriut që tërheq mushkonjat

Një ekip studiuesish në Universitetin Rockefeller në Nju Jork kanë zbu [...]
Turqia në nëntor lëshon në hapësirë satelitin Turksat 5A

Turqia në nëntor lëshon në hapësirë satelitin Turksat 5A

Turqia, një nga 30 vende pronare e satelitëve, më 30 nëntor do të dërg [...]
Turqia vancon në teknologji, teston me sukses makinën e parë fluturuese

Turqia vancon në teknologji, teston me sukses makinën e parë fluturuese

Makina e parë fluturuese indigjene e Turqisë, e quajtur Cezeri, është [...]
Mos i lejo të të trajtojnë keq, vetëm se i do!

Mos i lejo të të trajtojnë keq, vetëm se i do!

Edhe nëse i doni, mos i lejoni njerëzit t’ju trajtojnë keq! Bëni që q [...]
Pse kapsulat kanë dy ngjyra të ndryshme – përgjigjja do t’ju befasojë

Pse kapsulat kanë dy ngjyra të ndryshme – përgjigjja do t’ju befasojë

A keni menduar ndonjëherë pse kapsulat nuk prodhohen vetëm në një ngjy [...]
NASA: Dielli do të lind nga Perëndimi?

NASA: Dielli do të lind nga Perëndimi?

NASA: Dielli do te lind nga Perendimi? Sipas shkrimit të medieve ndër [...]
1 2 3 4 30 / 39 POSTS