Rrotullimi i Marsit po përshpejtohet, shkencëtarët nuk janë të sigurt pse

Marsi po rrotullohet më shpejt dhe ditët e tij gradualisht po shkurtohen, kanë zbuluar shkencëtarët. Planeti i kuq e përshpejton rrotullimin e tij me rreth katër milisekonda në vit, kjo është arsyeja pse ditët përfundojnë një fraksion të milisekondës më herët. Siç tregojnë këto matje, ndryshimet janë delikate, por shkencëtarët që i vëzhguan ato nuk […]

Ndryshimet klimatike sollën valët e të nxehtit në Evropë dhe SHBA

Valët e të nxehtit që godasin Evropën dhe SHBA-në në korrik do të kishin qenë “praktikisht të pamundura” pa ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njerëzit, thotë një studim shkencor. Ngrohja globale nga djegia e lëndëve djegëse fosile gjithashtu bëri që vala e të nxehtit të prekte pjesë të Kinës 50 herë më shumë. Ndryshimet klimatike […]

Kur në Tokë ecën mendjet më të mëdha të njerëzimit

Nga Jonny Tomson Përgjatë historisë ka momente të veçanta kur vërehet një “lumë gjenialiteti”. Mendoni pak se si brenda një shekulli, bota njohu Dekartin, Lajbnicin dhe Njutonin, për të mos përmendur Shekspirin, Miltonin dhe Bahun. Ose mendoni se si brenda një brezi, dikush mund të kishte takuar hipotetikisht Bismarkun, Mbretëreshën Viktoria, Mari Kyrinë dhe Tomas […]

Mrekullia e largët gjeologjike që mund të jetë origjina e njerëzimit

Masivi shkëmbor Ennedi në Afrikë, përmban një numër të jashtëzakonshëm veprash të artit parahistorik, mirëpo kjo mrekulli gjeologjike njihet shumë pak në botë. Gjatë miliona viteve, era dhe shiu e kanë skalitur këtë masiv që gjendet në cepin e largët verilindor të Çadit, ndërsa njerëzit e lashtë e kanë dekoruar këtë peizazh, duke pikturuar dhe […]

A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

Shumë njerëz ankohen se çdo natë diçka duket se i zgjon në të njëjtën kohë – dhe ata nuk mund të flenë gjumë deri në mëngjes. Disa madje shohin disa arsye mistike në këtë, por shkencëtarët kanë një mendim krejtësisht të ndryshëm, dhe ai ka vlefshmëri shkencore. Një studim i mjekësisë së gjumit zbuloi se […]

Edhe shkenca e konfirmon kiametin-kataklizmën! Shkencëtarët i vendosin datë zhdukjes së Tokës

Një grup shkencëtarësh nga Instituti i Teknologjisë i Massachusetts (MIT), Universiteti i Harvardit, Instituti i Teknologjisë në Kaliforni (Caltech) dhe qendra të tjera studimore kanë zbuluar se si do të jetë fundi i planetit Tokë. Edhe pse është e vërtetë që dihej se dritës së Diellit do t’i vinte fundi dhe, bashkë me të, edhe […]

Një mister në shkretëtirën më të vjetër në botë

Disa besojnë se janë gjurmë perëndish, të tjerë mendojnë se janë formuar nga zanat që kërcejnë ose UFO-t, por askush nuk mund t’i shpjegojë me miliona rrathë misteriozë në shkretëtirën Namib. E vendosur përgjatë bregut Atlantik të Afrikës jugperëndimore, shkretëtira Namib është një nga vendet më të thata në Tokë. Në gjuhën vendase, “nama” do të […]

NASA tregon se edhe për sa vite është Toka e sigurt nga asteroidë si ai që zhduku dinosaurët

Mundësia që një asteroid shkatërrues të përplaset në planetin tonë ka qenë gjithnjë në tavolinë që pas zhdukjes së dinosaurëve, Megjithatë, shkencëtarët thonë se për momentin mund të rrimë të qetë pasi asteroidët me përmasa problematike nuk përbëjnë rrezik për planetin për të paktën 1,000 vitet e ardhshme. Sipas studimeve të bëra deri më tani […]