Erdogan zbulon planet e Putinit, ja çfarë pritet të ndodhë me luftën në muajt e ardhshëm

Presidenti rus Vladimir Putin dëshiron që lufta rraskapitëse e Moskës në Ukrainë të përfundojë “sa më shpejt të jetë e mundur”, tha lideri turk, pasi konflikti pothuajse 19-mujor nuk tregon shenja përfundimi. “Është shumë e qartë se kjo luftë do të zgjasë shumë,” tha Recep Tayyip Erdogan për PBS News. Ankaraja ka vepruar si një […]

Zelensky e falënderon Ramën publikisht: “I treguat botës si trajtohet Rusia dhe rrenat e saj…”

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, e ka falënderuar publikisht kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, pasi ky i fundit në cilësinë e drejtuesit të mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara është përplasur me përfaqësuesin e Rusisë, Vasily Nebenzia. Zelensky ka falënderuar Ramën që i ka treguar botës se si duhet ta trajtojë saktë […]

Rama ia jep fjalën Zelenskyt në Këshill të Sigurimit, nervozohet përfaqësuesi rus: Ku u bazove?

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është duke drejtuar takimin e sotëm të Këshillit të Sigurimit. Rama në fjalën e tij ka njoftuar me rendin e ditës, duke treguar se presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do t’iu drejtohet anëtarëve të Këshillit të Sigurimit i pari. Për një gjë të tillë ka shprehur mospajtim Rusia, duke marrë […]

Murgjit e dehur u përleshën, duke goditur njëri-tjetrin me duar, këmbë dhe shishe, njëri u plagos rëndë

Një murg rumun 35-vjeçar ishte në gjyq për goditjen e një murgu bjellorus 52-vjeçar pas një debati në gjendje të dehur. Ngjarja ka ndodhur pasditen e së dielës në manastirin Hilandar në Malin Athos në Greqi. Sipas shkresave të çështjes, 35-vjeçari e ka goditur 52-vjeçarin me këmbë dhe duar, si dhe me një shishe plastike, […]

Kapitullim total i armenëve! Populli po ikën masivisht nga Karabaku, ushtria po dorëzohet dhe po hedh armët!

Autoritetet armene në Nagorno-Karabakh (Arcaha) thonë se kanë pranuar një armëpushim të propozuar nga misioni paqeruajtës rus në rajonin e diskutueshëm. “Me ndërmjetësimin e komandës së misionit paqeruajtës rus në Nagorno-Karabakh, u arrit një marrëveshje për ndërprerjen e plotë të operacioneve ushtarake”, tha presidenti i Nagorno-Karabakhut. Armëpushimi do të hyjë nga ora 13:00, kurse nga […]

Fjalimi në OKB, Zelensky për Rusinë: Putinit nuk mund t’i besohet, shihni Prigozhin-in

“Të keqes nuk mund t’i besohet”, kështu deklaroi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Deklaratat, lideri ukrainas i bëri teksa i kërkoi botës të bashkohet për t’i dhënë fund agresionit rus ndaj vendit të tij. Në një fjalim të mbajtur në Nju Jork, Zelensky tha se Moska e armatosur me armë […]

Rreth 100 të vdekur nga sulmet në Nagorno-Karabakh, Guterres bën thirrje për t’i dhënë fund konfliktit

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres bëri thirrje për “përfundim të menjëhershëm të konfliktit” në Nagorno-Karabakh , kundër të cilit Azerbajxhani nisi një sulm të ri të martën, duke rezultuar në të paktën 100 të vrarë. Azerbaijan launched ‘anti-terrorist activities’ in the Nagorno-Karabakh region, saying it wanted to restore constitutional order and drive out […]