Aerial drone dramatic shot above unique Acropolis hill and the Parthenon an Unesco world heritage site, Athens historic centre, Attica, Greece

Brnabiç anulon vizitën në Greqi, mediat greke shkruajnë se Mitsotakis ka prishur marrëdhëniet diplomatike me Serbinë

1 minute, 36 seconds Read

Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiç ka anuluar pjesëmarrjen e saj në forumin ekonomik të Delphit që fillon nesër në Greqi.

Lajmin e bëjnë me dije disa media opozitare greke sipas të cilave ky zhvillim vjen menjëherë pas shqyrtimit të kërkesës së Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës dhe përkrahjes së saj nga 33 prej 46 anëtarëve si dhe pesë abstenimeve midis të cilëve ishte edhe Greqia.

Mësohet se dje në mbrëmje menjëherë pas votimit ministria e Jashtme në Beograd ka njoftuar Athinën se znj.Brnabiç nuk do të marrë pjesë në forum , ndërsa pala greke duke kuptuar arsyen nuk ka kërkuar shpjegime. Madje në programin e kryeministres serbe ishte edhe një takim më homologun e saj Mitsotakis, takim që edhe ky është anuluar.

Mediat në fjalë theksojnë se qeveria Mitsotakis arriti të prishë marrëdhëniet diplomatike me një vend tradicionalisht mik, Serbinë.

Pikërisht qëndrimi neutral i Greqisë në Këshillin Evropian në lidhje me kërkesën për anëtarësim të Kosovës shkaktoi shqetësim të madh në Beograd dhe të hënën vonë në mbrëmje u vendos që kryeministrja serbe të mos marrë pjesë në forumin ekonomik të Delphit – shkruajnë ato.

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Dacic, duke folur për televizionin shtetëror të vendit RTS, ka deklaruar se është i zhgënjyer nga homologu i tij grek dhe qëndrimi i Greqisë në votimin për kërkesën e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës.

“Greqia më befasoi. Ministrin nga Greqia e ka nderuar në shtëpinë e tij vetë presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic”, ka thënë Dacic, duke iu referuar vizitës së fundit të Dendias në Beograd dhe darkës që ka pasur me presidentin serb.

Publikime te ngjashme