Biden thotë se Netanyahu më shumë po i bënë dëm Izraelit se sa që po i ndihmon

1 minute, 18 seconds Read

Benjamin Netanyahu “po e dëmton Izraelin më shumë sesa po ndihmon”, ka thënë Joe Biden.

Presidenti amerikan tha gjithashtu se Izraeli “nuk mund të ketë 30,000 palestinezë të tjerë të vdekur” si “pasojë” e ndjekjes së pjesëtarëve të Hamasit.

Shkaktimi i viktimave masive të civilëve është gjithashtu “në kundërshtim me atë që përfaqëson Izraeli”, shtoi ai.

Washingtoni i ka kërkuar kryeministrit izraelit që të mos fillojë një ofensivë të madhe në qytetin jugor të Gazës, Rafah, derisa të vendoset një plan për evakuimin masiv të civilëve.

Më shumë se gjysma e 2.3 milionë banorëve të Gazës janë në zonën e Rafahut.

Një pushtim i IDF atje do të ishte “vija e kuqe” e Biden, tha ai për MSNBC.

Ai menjëherë u duk se u tërhoq, megjithatë, duke thënë se “nuk do të largohej kurrë nga Izraeli”.

“Mbrojtja e Izraelit është ende kritike,” tha ai.

“Pra, nuk ka asnjë vijë të kuqe [në të cilën] unë do të ndërpres të gjitha armët në mënyrë që ata të mos kenë Kupolën e Hekurt [sistemin e mbrojtjes ajrore] për t’i mbrojtur ato.”

Megjithatë, ai këmbënguli se Netanyahu “duhet t’i kushtojë më shumë vëmendje jetëve të pafajshme që humbasin si pasojë e veprimeve të ndërmarra”.

Dhe ai përsëriti thirrjen e tij për një armëpushim gjashtë-javor për të mundësuar lirimin e pengjeve dhe dhënien e ndihmës, shkruan Skynews.

Publikime te ngjashme