Rescuers recover a body after a migrant boat broke apart in rough seas, at a beach near Cutro, southern Italy, Sunday, Feb. 26, 2023. Rescue officials say an undetermined number of migrants have died and dozens have been rescued after their boat broke apart off southern Italy. (AP Photo/Giuseppe Pipita)

Arrinë në mbi 100 numri i të vdekurve pas përmbytjes së anijes në Itali

0 minutes, 33 seconds Read

Më shumë se 100 njerëz, përfshirë fëmijë, kanë vdekur pasi anija e tyre u mbyt në jug të Italisë.

Anija, që mendohet se kishte rreth 200 njerëz, u përmbyt ndërsa po përpiqej të zbriste pranë Crotone të dielën, shkruan Euronews.

Në bordin e anijes, e cila ishte nisur nga Turqia disa ditë më parë, thuhet se ishin njerëz nga Afganistani, Pakistani, Somalia, Siria, Iraku dhe Irani.

Roja bregdetare tha se 80 njerëz ishin gjetur të gjallë,

Kryeministrja e Italisë Giorgia Meloni u ka kërkuar institucioneve të BE-së që të ndërmarrin veprime për të ndaluar udhëtimet klandestine me anije me emigrantë.

Publikime te ngjashme