Ai hyri i shoqëruar nga dy burra që mbanin një paletë plotë para dhe bleu të gjitha makinat, policia në kërkim të arabit!

2 minutes, 20 seconds Read

Të ashtuquajturit influencues janë gati të bëjnë lloj-lloj budallaqesh në mënyrë që të fitojnë pesë minutat e tyre të famës dhe të fitojnë para me ndihmën e rrjeteve sociale. Për shkak të videove të ndryshme, njerëz të panumërt kanë përfunduar tashmë në burgje, por e njëjta gjë mund të ndodhë edhe për këtë influencues arab për shkak të diçkaje krejtësisht të ndryshme: një shaka pa shije dhe të vrazhdë .

Një influencues i paidentifikuar, videoja e të cilit u postua në Tik-Tok, kërkohet nga policia në Emiratet e Bashkuara Arabe pasi bëri një “show” të vërtetë në një shitës makinash luksoze.

Ai hyri në sallonin e makinave i shoqëruar nga dy persona që mbanin një paletë me “para” dhe filloi të sillet si “boss” ndaj stafit, sikur të ishin shërbëtorët e tij.

Policia e pa videon si një tallje me qytetarët e Emirateve.

Një video e postuar në TikTok tregon një burrë të veshur me rroba tradicioanle arabe duke hyrë në një dyqan ku takon një punonjëse dhe në mënyrë të vrazhdë kërkon të flas me shefin, duke i dhoruar një tufë parash: “pije një kafe”.

Më pas pyet shefin se cila është makina më e shtrenjtë në sallon dhe pasi i thonë se është një Ferrari SF90 me çmim 2.2 milionë dirhemë (rreth 550 mijë euro), komenton se është shumë e lirë dhe se është lloji i makinës. shoferi i tij do të voziste..

@ace876media.ent1 😂 😂 hey you work here … go buy coffee #luxurycars #dubai #localdubai #viral #trending #azadamazon ♬ original sound – Ace876media

Në vijim, ai pranon të blejë Audi R8, Ferrari SF90, Mercedes-AMG SUV, Rolls Royce …

Ndikuesi nuk u emërua zyrtarisht, por komentuesit e mediave sociale e njohën atë si “Ekspert i makinave”, një ndikues me më shumë se 2 milionë TikTok dhe 1.4 milionë ndjekës në Instagram.

Ai u akuzua për ” abuzim me internetin për të publikuar propagandë që nxit opinionin publik dhe dëmton interesin publik ,” raportoi Arabian Business .

Autoritetet thonë se video nuk përputhet me standardet e përmbajtjes mediatike të Emirateve të Bashkuara Arabe, fyen shoqërinë e tyre dhe tregon mungesë vlerësimi për vlerën e parave.

Edhe pse nga video duket mjaft qartë se bëhet fjalë për një video të inskenuar, qëllimi i të cilit ishte tallja e kulturës së makinave luksoze në Emiratet, policia e mori gjithçka seriozisht dhe nuk dëshiron të dorëzohet.

Në telashe mund të gjendeshin edhe punonjësit e autosallonit nëse rezulton se kanë marrë pjesë vullnetarisht në regjistrimin e videos së inskenuar.

Pronari tashmë është thirrur në polici për intervistim.

Publikime te ngjashme