Zbulohet e vërteta e vrasjes së Bledar Dedjas: 17-vjeçari italian e kishte të dashur dhe e vrau për xhelozi

3 minutes, 6 seconds Read

Gjykata e të miturve në Venecia ka lënë në burg 17-vjeçarin e arrestuar pak ditë më parë si i dyshuar për vrasjen e shqiptarit Bledar Dedja në Itali.

Mediat vendase raportojnë se i dyshuari i u mor në pyetje për rreth tre orë, për të hedhur më shumë dritë mbi ngjarjen. Adoleshenti, një italian nga një familje e shkëlqyer me banim në komunën e Pieve del Grappa, e pranoi krimin por ka ende shumë pika të paqarta në lidhje me motivin.

I hetuar për vrasje me me paramendim, i riu, pas përballjes së sotme me hetuesit, do të dëgjohet sërish me kërkesë të mbrojtjes nga prokurori publik Giovanni Parolin në ditët në vijim.

Ndërkohë, detaje të reja dalin mbi hetimin që çoi në arrestimin dhe që do të kalonte në Prokurorinë e të Miturve rreth dy javë më parë. Sipas asaj që u zbulua, 17-vjeçari ka pasur një takim me viktimën ditën e vrasjes. Në fakt, pasditen e së shtunës së 20 janarit djali u përgjua nga disa kamera video survejimi në sheshin në Paderno del Grappa, ku me sa duket ndodhej me Bledarin. Më pas të dy largohen së bashku me Mercedesin B-Class të 39-vjeçarit duke u nisur drejt një një zonë e izoluar, e njohur si një pikë takimi për çiftet.

Pas vrasjes së kryer me 20 goditje me thikë, ai ka hequr qafe armën dhe çelësat e makinës së shqiptarit. Ai u gjet i mbyllur brenda automjetit dhe me veshje që ishin lyer me gjak.

Gjatë sulmit 17-vjeçari pësoi një plagë me thikë në dorë, një prerje të thellë midis gishtit të madh dhe gishtit tregues. Pasi u nis në këmbë nga Via Dei Carpini, ai u filmua videokamerë e dytë teksa i kërkonte autostop një kalimtari vendas (të cilit iu sekuestrua edhe makina për hetim) i cili e shoqëeroi deri në stacionin e autobusit. Në këtë pikë gjurmët e tij humbasin derisa ai rishfaqet në një dhomë të urgjencës lokale për të trajtuar dorën e tij.

Detaji i autostopit dhe ndihma e parë në spital ishin elementët e parë që i çuan hetuesit në gjurmët e tij. Por prova përfundimtare dhe vendimtare doli vetëm kur i zhbllokohej celulari i dytë i Bledarit, ai që dyshohet se kishte përdorur për të organizuar “jetën e dytë” pa dijeninë e familjes, të përbërë nga kontakte dhe takime të fshehta seksuale me persona të tjerë.

Madje, në mesazhe janë gjetur gjurmë të qarta kontaktesh mes 17-vjeçarit dhe Dedja-s, duke përfshirë me sa duket mesazhin me të cilin ishte caktuar takimi përfundimtar.

Ai u arrestuar mëngjesin e 23 dhe kur prindërit e morën vësh lajmin u tronditën. “Po, isha unë”, pranoi 17-vjeçari, por nuk tha asgjë për motivin. .

Djali kishte rreth një vit lidhje me Bledar Dedja, të cilin e takoi gjatë një periudhe ndërrimi shkollë-punë në vendin ku punonte 39-vjeçari. Hipoteza është se i riu kishte përfunduar në një rrjet prostitucioni – mes të cilëve edhe të mitur, siç konfirmohet ndër të tjera nga elementët që policia gjeti nga analiza e celularit të viktimës dhe të cilët tashmë janë duke u ekzaminuar nga hetuesit.

Mediat italiane aludojnë se adoleshenti ndoshta donte të dilte nga ajo rrugë dhe Bledari mund ta kishte shantazhuar, duke e kërcënuar se do t’i tregonte gjithçka familjes së tij. Dhe për këtë arsye 17-vjeçari organizoi takimin e fundit dhe vrau shqiptarin.

Publikime te ngjashme