Zelensky mirëpret rrëzimin e avionëve rusë si një mesazh optimist për Krishtlindjet

1 minute, 17 seconds Read

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, mirëpriti rrëzimin e dy avionëve luftarakë rusë në prag të Krishtlindjeve dhe tha se “kjo Krishtlindje krijon humorin e duhur për të gjithë vitin e ardhshëm”.

Në një mesazh për Krishtlindje që shënon herën e parë që Ukraina e ka respektuar zyrtarisht festën më 25 dhjetor dhe jo më 7 janar, Zelensky iu referua gjithashtu pretendimit të Ukrainës se kishte shkatërruar tre avionë të tjerë luftarakë rusë të premten, raporton Guardian.

“Sa më e fortë mbrojtja jonë ajrore, aq më pak djaj rusë do të jenë në qiejt dhe tokën tonë”, tha presidenti ukrainas, duke vlerësuar “aftësitë e vendit në negociatat me partnerët, aftësitë për të forcuar mburojën tonë qiellore, aftësitë për të mbrojtur atdheun tonë nga terroristët rusë”.

Vlerësimi i tij optimist erdhi mes shqetësimeve në rritje për zhgënjimet në fushën e betejës dhe të ardhmen e ndihmës perëndimore për përpjekjet e luftës të Ukrainës. Pavarësisht shpresave të mëdha për një kundërofensivë verore, vija e frontit mezi ka lëvizur dhe mosmarrëveshjet politike në vendet aleate kanë lënë në dyshim miliarda dollarë ndihma.

Të hënën, ministri rus i mbrojtjes, Sergei Shoigu, tha se forcat e Moskës kishin marrë kontrollin e Marinka, një qytet strategjik tashmë i shkretë, rreth 20 km në perëndim të Donetskut, qyteti më i madh në territorin e kontrolluar nga Rusia.

Publikime te ngjashme