Ukraina sulmon bazën e marinës ruse pranë Novorossiysk

1 minute, 21 seconds Read

Shpërthime janë raportuar gjatë natës pranë portit rus të Novorossiysk në Detin e Zi. Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se kishte zmbrapsur një sulm ukrainas në bazën e saj detare. Sipas saj, dronët detarë ukrainas sulmuan një bazë të marinës ruse pranë portit të Detit të Zi të Novorossiysk, një qendër kryesore për eksportet ruse.

Ministria deklaroi se dronët ishin pikasur dhe shkatërruar nga anijet ruse që ruanin portin e jashtëm të bazës detare.

Porti pezulloi përkohësisht çdo lëvizje të anijeve pas sulmit, sipas Konsorciumit të Gazsjellësit Caspian i cili ngarkon naftë në cisterna në port.

Dronët e detit janë anije të vogla pa pilot që operojnë në ose nën sipërfaqen e ujit.

Përdoruesit rusë të mediave sociale raportuan se kishin dëgjuar shpërthime dhe të shtëna armësh pranë Novorossiysk të premten në mëngjes. Nëse konfirmohet, ky do të ishte sulmi i parë ukrainas në një nga portet kryesore tregtare të Rusisë. Ukraina deri më tani nuk ka komentuar publikisht mbi sulmet e raportuara.

Përleshjet në det janë shtuar javët e fundit, pasi Rusia braktisi një marrëveshje të OKB-së që mundësoi eksportimin e sigurt të grurit midis Rusisë dhe Ukrainës përtej ujit.

Në fillim të kësaj jave, Rusia sulmoi portet e mëdha të Detit të Zi të Odesa dhe Chornomorsk, ku autoritetet thanë se 60,000 tonë drithë u shkatërruan, si dhe portet në lumin Danub. Të premten, Rusia tha gjithashtu se kishte rrëzuar 10 dronë ukrainas mbi Krime.

Publikime te ngjashme