Ukraina godet me drone rajonet ruse, Rusia e cilëson si sulmin më të madh në tokën e saj

1 minute, 0 seconds Read

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka raportuar ato që thotë se janë dronët ukrainas që synojnë gjashtë rajone ruse në orët e para të së mërkurës në atë që duket të jetë sulmi më i madh me dron në tokën ruse gjatë rrjedhës së kësaj faze të luftës – me fjalë të tjera, që nga Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt 2022.

Dronët goditën një aeroport në rajonin perëndimor të Pskov dhe u rrëzuan mbi rajonet e Moskës, Oryol, Bryansk, Ryazan dhe Kaluga.

Sulmi në Pskov shkaktoi një zjarr masiv dhe katër avionë transporti Il-78 u dëmtuan, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve ruse Tass, duke cituar zyrtarë të emergjencës.

Guvernatori rajonal i Pskov, Mikhail Vedernikov urdhëroi që të gjitha fluturimet për dhe nga aeroporti Pskov të anulohen të mërkurën, duke përmendur nevojën për të vlerësuar dëmet gjatë ditës.

Pamjet dhe imazhet e postuara në mediat sociale gjatë natës treguan tymin që ngrihej mbi qytetin e Pskov dhe një flakë të madhe. Vedernikov tha se nuk kishte viktima dhe zjarri është vënë nën kontroll.

Publikime te ngjashme