Tadiq u përplas sërish me turkun nga Feyenoord, bëri një gjest që mund të ofendonte myslimanët

2 minutes, 21 seconds Read

Mbrëmë në kuadër të gjysmëfinales së Kupës së Holandës u luajt derbi mes Feyenoord-it dhe Ajax-it dhe në finale kaluan mysafirët nga Amsterdami.

Ajax kaloi në epërsi në minutën e 14-të me golin e Dusan Tadiqit dhe Santiago Gimenez shënoi në 45+2. minutat u zgjidhën në 1:1. Në minutën e 51-të, Davy Klaasen shënoi për 2:1 dhe do të rezultonte fitorja e Ajax-it dhe kalimi në finale.
Mirëpo, dhjetë minuta më vonë pamë skena të shëmtuara në fushë dhe kapitenët e skuadrës Orkun Kokcu dhe Dushan Tadiq ishin sërish në qendër të vëmendjes për vetëm njëzet ditë.

Kujtojmë, para fillimit të ndeshjes së kampionatit mes Feyenoord-it dhe Ajax-it, Tadiq i ofroi dorën Kokcu-s, por turku nuk pranoi të shtrëngonte dorën pasi serb ishte i vetmi kapiten i skuadrës në shkurt që nuk pranoi të mbante shiritin e kapitenit. në shenjë mbështetjeje për viktimat e tërmetit në Turqi.

Intoleranca e tyre u përshkallëzua mbrëmë në minutën e 61-të kur Tadić bëri një tjetër lëvizje që nuk është për t’u lavdëruar.

https://twitter.com/DutchLeagues/status/1643699464371154944

Tadić dhe Kokcu po luftonin për topin pas rivëjes së Feyenoord, por gjërat dolën jashtë kontrollit në vetëm pak sekonda. Fillimisht Tadiq e rrëzoi Kokcu në lëndinë dhe turku u ngrit menjëherë dhe e goditi me grusht në fytyrë serbin.

Arbitri dhe shokët e skuadrës kanë ndërhyrë menjëherë dhe i kanë ndarë dhe më pas Tadić ka bërë një gjest që ka rënë në qendër të vëmendjes. Së pari i tregoi gojën Koktsu-së dhe më pas i tregoi dyshemenë.

Shumë e kuptuan lëvizjen e Tadiqit si një provokim në kurriz të besimit të Kokcu-s, duke aluduar se turku e prishi agjërimin para fillimit të ndeshjes, raportojnë mediat holandeze.

Pas këtij incidenti, tifozët e Feyenoord filluan të gjuanin me sende të forta në fushë dhe të gjuanin lojtarët e Ajax-it, dhe më i godituri ishte Klaasen, i cili u godit në kokë dhe duhej të zëvendësohej.

Tadić dhe Kokcu morën kartonë të verdhë, kurse Turčin “i hodhi topin” pas përballjes.

“Në ndeshje të tilla ndodhin gjëra të tilla, por nuk duhet të ekzagjerojmë historinë e incidentit. Tadiq nuk më ofendoi, as nuk e di se çfarë po më thoshte. As nuk e di se çfarë donte të thoshte ai gjest, por nuk më pëlqeu”, raporton ai.Fjalët e turqishtes Milliyet Kokcu.

Ajax do të luajë kundër një tjetër rivali të madh, PSV-së, në finalen e Kupës së Holandës.

Publikime te ngjashme