Shuma e parave, ora dhe vendi i duelit: Joshua – Franklin, gjithçka gati për meçin spektakolar

1 minute, 45 seconds Read

Jermaine Franklin do të shpresojë të shkaktojë një dëshpërim këtë të shtunë mbrëma, pasi synon të fitojë ndaj një Anthony Joshua që dëshiron ta shpëtojë karrierën e tij duke e fituar këtë duel.

Dueli do të zhvillohet në O2 Arena në Londër, ndërsa përballja do të fillojë nga ora 23:15 (sipas kohës tonë lokale), raporton talkSPORT.

Ish-kampioni i botës dy herë do të shpresojë të fillojë një kapitull të ri të karrierës së tij me një fitore kundër amerikanit Franklin. Është një ndryshim i ritmit për Joshuan, i pari që nuk është në garë për titullin botëror që nga viti 2016, është gjithashtu një rikthim në O2 Arena të Londrës pas shtatë ndeshjeve të mëparshme në vendin e tij.

Lufta po cilësohet si një ‘Agim i Ri’ për ‘AJ’, me ish-medalistin e artë të Britanisë së Madhe nga viti 2012 që shpreson të rindërtojë karrierën me një sy tek titulli në 18 muajt e ardhshëm. Ai ka një trajner të ri, me Derrick James që zëvendësoi para disa muajsh Robert Garcian.

Reklama

Por, sa do të fitojë dyshja nga ky duel?

Nuk është lufta më e madhe e AJ-të dhe shuma nuk pritet të jetë as afër 40 milionë eurot të raportuara që ai fitoi për t’u përballur me Usyk gushtin e kaluar.

Nuk është konfirmuar se sa do të fitojë Joshua për luftën, por ai pritet të marrë në shtëpi deri në 10 milionë euro nëse fiton duelin në Londër.

Ndërkohë, Franklinit i garantohet një 950 mijë euro për luftën, por kjo mund të rritet në mbi 1 milion euro nëse ai fiton luftën.

Kush bokson para tyre:

Fabio Wardley vs Michael Polite Coffie

Galal Yafai vs Moises Calleros

Campbell Hatton vs Louis Fielding

Austin Williams vs River Wilson-Bent

John Hedges vs Daniel Bocianski

Reklama

Jordan Flynn vs Kane Barker

Juergen Uldedaj vs Benoit Huber

Ziyad Almaayouf vs Georgi Velichkov

Peter Kadiru vs Alen Lauriolle. /Telegrafi

Publikime te ngjashme