Scholz zotohet të dëbojë kriminelët pas sulmit brutal nga emigranti afgan

0 minutes, 54 seconds Read

Kancelari Olaf Scholz u zotua të enjten se Gjermania do të fillojë përsëri deportimin e kriminelëve nga Afganistani dhe Siria pas një sulmi me thikë nga një emigrant afgan javën e kaluar, duke lënë të vdekur një oficer policie dhe katër të tjerë të plagosur.

Sulmi brutal në Mannheim, i cili u kap në video dhe u bë shpejt viral në internet, tronditi vendin.

Scholz iu drejtua parlamentit në një fjalim të fokusuar te siguria të enjten, vetëm disa ditë përpara zgjedhjeve evropiane, në të cilat populistët e ekstremit të djathtë në të gjithë kontinentin pritet të kenë fitime të mëdha.

“Më zemëron kur dikush që ka kërkuar mbrojtje këtu kryen krimet më të rënda. Kriminelë të tillë duhet të deportohen, edhe nëse vijnë nga Siria dhe Afganistani”, tha kancelarja nën duartrokitjet e ligjvënësve, raporton Associated Press, transmeton Klankosova.tv.

Sulmuesi 25-vjeçar, i cili vrau një oficer policie 29-vjeçar që po përpiqej ta ndalonte, erdhi në Gjermani në vitin 2014 si azilkërkues.

Publikime te ngjashme