Sasia e ujit që duhet të pini në ditë

1 minute, 41 seconds Read

Uji përbën më shumë se gjysmën e peshës së trupit tonë. Ruan funksionimin tonë duke rregulluar temperaturën, duke lubrifikuar nyjat dhe duke hequr mbetjet nga trupi. Mungesa e ujit mund ta vështirësojë durimin e nxehtësisë dhe të na shkaktojë marramendje dhe lodhje.

Ndoshta keni dëgjuar për rregullin e tetë gotave në ditë, por kjo nuk është domosdoshmërisht e vërtetë. Sipas dietologes Lauren Armstrong, sasia e ujit që duhet të konsumojmë mund të ndryshojë në varësi të disa faktorëve, si mosha, gjinia dhe mënyra e jetesës.

“Nëse ushtroni shpesh dhe jetoni në një zonë me klimë të ngrohtë, për shembull, mund t’ju duhet të pini më shumë lëngje. Është gjithashtu e mundur të pini më shumë ujë nëse keni kushte të caktuara shëndetësore, si sëmundje të tiroides ose veshkave, mëlçisë ose probleme të zemrës”, ka thënë ajo për CNBC.

Hulumtimet tregojnë gjithashtu se medikamente të caktuara, të tilla si ilaçet anti-inflamatore josteroide dhe disa antidepresivë, shkaktojnë mbajtjen e ujit. Kjo është arsyeja pse është e dobishme të bisedoni me një ekspert mjekësor për udhëzime më të sakta në lidhje me sasinë e ujit që ju nevojitet në ditë.

Si të qëndroni të hidratuar

Uji nuk është mënyra e vetme për të plotësuar nevojat tona për lëngje. Mund të konsumojmë supë me pak kripë, fruta dhe perime të pasura me ujë (shalqi, pjepër, luleshtrydhe, portokall, mollë, ananas, rrush, selino, kastravec, lakër, karota, brokoli), ëmbëlsira freskuese frutash, si akullore, madje edhe kafe ose çaj.

“Si kafeja dhe çaji bëhen me ujë, por në varësi të llojit që zgjidhni, mund të përmbajnë shumë kafeinë, e cila në sasi të mëdha konsiderohet diuretike dhe mund të shkaktojë dehidrim. Rekomandohet që marrja e kafeinës të jetë më pak se 400 miligramë në ditë”, ka theksuar dietologia./Telegrafi

Publikime te ngjashme