Rusia humbi 1,040 ushtarë dhe 12 tanke në një ditë në luftën e saj në Ukrainë

1 minute, 0 seconds Read

Sipas Kievit, forcat ruse vazhdojnë të pësojnë humbje të mëdha trupash dhe pajisjesh në luftën e tyre në Ukrainë.

Në një përditësim të enjten, Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha se 1,040 trupa ruse ishin vrarë gjatë 24 orëve të mëparshme.

Kjo e çoi numrin total të humbjeve të trupave ruse që nga fillimi i luftës në 162.560.

Aty u tha gjithashtu se Rusia kishte humbur 12 tanke dhe 11 automjete të blinduara një ditë më parë.

Kjo e çoi numrin total të humbjeve të tankeve në 3,504 gjatë rrjedhës së luftës dhe numrin e humbjeve të automjeteve të blinduara në 6,810, sipas Kievit.

Kyiv fillimisht filloi të raportonte më shumë se 1000 vdekje ditore ruse në shkurt, një shifër e cila është tejkaluar disa herë.

Reklama
Shifrat e fundit të Ukrainës, për të cilat Newsweek thotë se ka kontaktuar Ministrinë Ruse të Mbrojtjes me email, nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur.

Por ato vijnë mes raporteve për humbje të konsiderueshme ruse si në personel ashtu edhe në pajisje, ndërsa lufta e ashpër disamujore për qytetin Bakhmut të Donetskut vazhdon të tërbohet./Telegrafi

Publikime te ngjashme