Protestuesit në Paris i vënë flakën restorantit të preferuar të presidentit Macron

0 minutes, 52 seconds Read

Protestuesit në Paris kanë sulmuar një nga restorantet e preferuara të presidentit francez Emmanuel Macron, ndërsa tensionet mbi reformat e diskutueshme të pensioneve vazhdojnë.

Policia e rebelimit duhej të krijonte një barrikadë rreth La Rotonde, të cilës iu vu zjarri nga protestuesit.

E enjtja ishte dita e 11-të e trazirave që nga janari, lidhur me legjislacionin që rrit moshën e daljes në pension me dy vjet, nga 62 në 64.

Vendi pret një vendim për vlefshmërinë e legjislacionit javën e ardhshme. Këshilli Kushtetues do të vendosë për reformat më 14 prill dhe ka fuqinë për hedhur poshtë një pjesë ose të gjitha ato.

Macron është aktualisht në Kinë për të takuar Presidentin Xi Jinping.

Trazirat, së bashku me aksionin e grevës, kanë shkaktuar përçarje në të gjithë Francën dhe të enjten u zhvilluan përsëri demonstrata në të gjithë vendin.

Drejtuesit e sindikatave shpresojnë për një pjesëmarrje të madhe për të vazhduar vrullin përpara vendimit të këshillit.

Publikime te ngjashme