Protesta kundër Putinit në Rusi – Kremlini i cilëson ngjarje të vogla lokale

2 minutes, 2 seconds Read

Qytetarët e pakënqur u mblodhën në kryeqytetin e republikës ruse të Bashkortostanit për të protestuar kundër burgosjes së aktivistit të shquar bashkir Fayil Alsynov.

Sipas gazetës së pavarur të lajmeve SOTAvision, rreth 1500 protestues u mblodhën në sheshin Salawat Yulayev në Ufa, duke kënduar këngë, kërcyer dhe duke bërë thirrje për lirimin e Alsynov, i cili këtë javë u dënua me katër vjet burgim me akuzat për “nxitje të urrejtjes ndëretnike”.

Autoritetet rrethuan zonën përpara fillimit të tubimit dhe paralajmëruan të pranishmit me një altoparlant se do të arrestoheshin për mbajtjen e një ngjarjeje të paautorizuar.

Videot e protestës të shpërndara në mediat sociale treguan se policia e trazirave arrestonte disa protestues dhe i futi në furgonat e policisë.

Sipas mediave të pavarura, të paktën 10 persona ishin arrestuar në kohën kur tubimi përfundoi në orën 13:00 me kohën lokale.

Kishte gjithashtu raporte për ndërprerje në të gjithë rajonin për mesazherët WhatsApp dhe Telegram, dhe burime të shumta brenda Bashkortostan konfirmuan për The Moscow Times se asnjë nga dy aplikacionet nuk funksiononte për ta që nga mbrëmja e së premtes.

Ndërkohë, Ministria e Brendshme e Bashkortostanit nisi dy gjykime penale lidhur me protestat e mbajtura në fillim të kësaj jave në qytetin e Baymak, ku Alsynov u dënua me burg.

Autoritetet paralajmëruan se pjesëmarrësit e këtyre protestave mund të përballen me deri në 15 vjet burg për “organizim dhe pjesëmarrje në trazira masive” ose deri në 10 vjet për “dhunë ndaj një zyrtari qeveritar”.

Një gjykatë në Ufa të enjten burgosi gjashtë protestues nga Baymak për 10-13 ditë me akuza për kundërvajtje për shkelje të rregullave të protestës.

Të premten, nëntë protestues të tjerë u futën në burg me akuza të ngjashme.

Kur u pyet nga gazetarët më vonë të premten për protestat e kësaj jave në Bashkortostan, Kremlini u përpoq të zvogëlonte pakënaqësinë në rritje në rajon.

“Unë nuk do të pajtohesha me formulimin “trazira masive” ose “protesta masive”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

“Këto janë ngjarje të veçanta që bien vetëm në kompetencën e autoriteteve lokale dhe të zbatimit të ligjit”, shtoi ai.

Publikime te ngjashme