Pas tërmetit 7.6 ballë, Japonia goditet nga cunami, pamjet kur valët marrin para shtëpitë (Video)

0 minutes, 41 seconds Read

Në rrjetet sociale janë publikuar dhe pamjet kur valët e para kanë goditur qytetin Suzu, teksa deri më tani raportohet se 6 persona kanë ndërruar jetë për shkak të shembjes së disa banesave. Tërmeti raportohet se shkaktoi valë prej rreth 1 metër përgjatë bregut perëndimor të Japonisë dhe Koresë së Jugut fqinje, me autoritetet që thonë se valë më të mëdha mund të pasojnë.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë (JMA) lëshoi ​​paralajmërime për cunami për prefekturat e Ishikawa, Niigata dhe Toyama. Një paralajmërim i madh për cunami – i pari që nga tërmeti dhe cunami i marsit 2011 që goditi Japoninë verilindore – fillimisht u lëshua për Ishikawa, por më vonë u hoq.

Publikime te ngjashme