“Netanyahu po bën një gabim”, Biden thirrje kryeministrit izraelit: Të vendoset armëpushim, akses të plotë në ushqime dhe ilaçe

2 minutes, 37 seconds Read

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka thënë se beson se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu po bën një “gabim” në trajtimin e situatës në Gaza.

“Unë mendoj se kjo që ai po bën është një gabim. Unë nuk jam dakord me qasjen e tij”,tha ai në një intervistë.

Ai tha se Gaza duhet të ketë “qasje totale në të gjitha ushqimet dhe ilaçet” për gjashtë deri në tetë javët e ardhshme, sipas BBC.

Javën e kaluar ai paralajmëroi se mbështetja e vazhdueshme e SHBA-së për luftën varej nga lejimi i Izraelit për më shumë ushqime dhe ilaçe.

Izraeli ka mohuar se ka penguar hyrjen e ndihmave ose shpërndarjen e saj brenda Gazës dhe ka akuzuar agjencitë e OKB-së për dështimin për të marrë ndihmën që u lejohet njerëzve që kanë nevojë për të.

Bisedimet javë të tëra kanë dështuar për të prodhuar një marrëveshje armëpushimi, por presioni ndërkombëtar po rritet.

Intervista një orëshe u regjistrua të mërkurën e kaluar – ditë pasi sulmet ushtarake izraelite vranë shtatë punonjës të ndihmës me World Central Kitchen – dhe u transmetua të martën mbrëma në rrjetin amerikan në gjuhën spanjolle Univision.

Zoti Biden tha se ishte “egërsuese” se si automjetet e organizatës së ndihmës ishin “goditur nga dronët dhe ishin nxjerrë në një autostradë”.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit kanë thënë që atëherë “gabime të rënda” çuan në shënjestrimin fatal të punëtorëve. Një hetim çoi në shkarkimin e dy oficerëve të lartë.

Në intervistë Biden tha: “Ajo që unë po bëj thirrje është që izraelitët të bëjnë thirrje vetëm për një armëpushim, të lejojnë për gjashtë, tetë javët e ardhshme, akses të plotë në të gjitha ushqimet dhe ilaçet që shkojnë në vend.”

Presidenti ka thënë më parë se Hamasi duhet të pajtohet për një pauzë dhe lirimin e pengjeve të mbetura.

Izraeli kohët e fundit është zotuar të hapë një vendkalim në Gazën veriore dhe një port me ujë të thellë për të lejuar më shumë ndihma të rrjedhë në zonë.

Zoti Biden po përballet me presionin e brendshëm mbi Izraelin. Gjatë javëve të fundit ai ka mprehur retorikën e tij mbi sjelljen e Izraelit në luftën gjashtëmujore, duke përfshirë edhe ndaj zotit Netanyahu.

Ndërkohë, furnizimet ushtarake duke përfshirë bomba, raketa dhe municione kanë vazhduar të rrjedhin nga SHBA në Izrael pa ndërprerje.

Kujtojmë se persona të armatosur të udhëhequr nga Hamasi sulmuan komunitetet kufitare izraelite jugore më 7 tetor, duke vrarë 1200 njerëz dhe duke marrë peng më shumë se 250.

Izraeli thotë se nga 130 pengje ende në Gaza, të paktën 34 janë të vdekur.

Më shumë se 33,000 palestinezë, shumica e tyre civilë, janë vrarë gjatë ofensivës së Izraelit në Gaza që nga sulmi i tetorit, thotë Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi.

Publikime te ngjashme