Netanjahu thotë se ushtria izraelite ka shkatërruar shumicën e batalioneve të Hamas-it!

0 minutes, 45 seconds Read

Izraeli ka shkatërruar shumicën e batalioneve të Hamasit – por disa mbeten në qytetin jugor të Gazës, Rafah, ka thënë kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu.

Duke folur në një takim të kabinetit, Netanyahu tha se forcat e tij do të duhet të “përballen” me atë që është ende duke vepruar në jug të enklavës.

Ai tha se ushtria ka shkatërruar 17 nga 24 batalione, transmeton Klankosova.tv.

Qindra mijëra njerëz kanë ikur në Gazën jugore që kur Izraeli filloi operacionin e tij tokësor pas sulmeve të Hamasit më 7 tetor.

Kombet e Bashkuara kanë paralajmëruar se Rafah është një “tenxhere me presion të dëshpërimit” dhe situata humanitare vazhdon të përkeqësohet me furnizimet mjekësore, ushqimin dhe ujin që po mbarojnë.

Izraeli ka thënë se është i vendosur të shtypë Hamasin dhe ta parandalojë që të kthehet në pushtet në Gaza.

Publikime te ngjashme