Mbappe bëri fushatë për të votuar kundër partisë së djathtë ekstreme, Le Pen: Mos mbaj ligjërata

1 minute, 32 seconds Read

Zgjedhjet parlamentare në Francë po mbahen dy ditë përpara se ekipi kombëtar i futbollit të përballet me Spanjën në gjysmëfinalen e kampionatit Euro 2024 në Gjermani.

Në fillim të kësaj jave, kapiteni i Francës, Kylian Mbappé i cilësoi rezultatet e rundit të parë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Francë si “katastrofike” dhe u kërkoi votuesve të dalin masivisht dhe ta shmangin kërcënimin e një qeverie të kontrolluar nga Tubimi Kombëtar i Marine Le Pen, kur u hapën vendvotimet për balotazhin të dielën.

Në të fundit nga disa ndërhyrje nga anëtarët e ekipit kombëtar të futbollit të Francës, Mbappé paralajmëroi se vendi duhet ta shfrytëzojë mundësinë për të siguruar që partia e djathtë ekstreme, anti-imigracion nuk është në gjendje ta marrë pushtetin në atë që është bërë një betejë e trazuar politike, shkruan The Guardian.

“Është një situatë urgjente” tha ai kur u pyet për mendimet e tij mbi rezultatet e para që panë Tubimin Kombëtar të fitojë 33% të votave në rundin e parë.

“Nuk mund ta lëmë vendin tonë të bjerë në duart e këtyre njerëzve. Është e ngutshme. Ne i pamë rezultatet, është katastrofike. Ne me të vërtetë shpresojmë se do të ndryshojë: që të gjithë do të mblidhen së bashku, do të shkojnë të votojnë dhe të votojnë për partinë e duhur”.

Vërejtjet e tij u pasuan me një qortim të fortë nga Le Pen, e cila tha se pavarësisht se është një futbollist “shumë i mirë”, Mbappe nuk duhet t’u “ligjërojë” votuesve francezë.

“Francezët janë të ngopur me leksionet dhe këshillimin se si të votojnë”, tha Le Pen në një intervistë për CNN të premten.

Publikime te ngjashme