Materazzi përgjigjet edhe një herë se çfarë i tha Zidanes, që çoi në goditjen me kokë nga francezi

2 minutes, 21 seconds Read

Marco Materazzi ka konfirmuar atë që i tha Zinedine Zidane, që shkaktoi më pas një nga incidentet më tronditëse në historinë e Kampionatit Botëror.

Gjatë kohës shtesë në finalen e Botërorit të vitit 2006, francezi goditi me kokë italianin në mënyrë shokuese në paraqitjen e tij të fundit në futbollin profesionist.

Kapiteni i Francës, i cili kishte dhuruar paraqitje madhështore në turne dhe pothuajse i vetëm e tërhoqi zvarrë ekipin e tij në fazat e eliminimit, u përjashtua nga fusha në minutën e 110-të pasi humbi durimin me mbrojtësin italian.

https://twitter.com/thecasualultra/status/1017150150396076033?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1017150150396076033%7Ctwgr%5E381a310f7d174bf21c5f1319f1b635a50ca6f0a9%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Ftelegrafi.com%2Fmaterazzi-pergjigjet-edhe-nje-se-cfare-tha-zidanes-qe-coi-ne-goditjen-koke-nga-francezi%2F

Për shkak se ishte një incident pa top, pothuajse askush nuk e vuri re atë që sapo kishte ndodhur – përfshirë gjyqtarin Horacio Elizondo.

Miliona tifozë futbolli anembanë botës e gjetën veten në të njëjtën anë kur u shfaqën përsëritjet – ishin të gjithë të tronditur.

Zidane, një nga futbollistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, i cili ishte potencialisht 10-15 minuta larg çimentimit të mëtejshëm të statusit të tij, në mënyrë të pashpjegueshme e kishte përfunduar karrierën e tij në turp.

Imazhet e maestros francez duke ecur në dhomën e zhveshjes, me kokën ulur, duke kaluar trofeun e Kupës së Botës janë ikonike.

Pothuajse dy dekada më vonë dhe disa njerëz janë ende të pasigurt mbi fjalët e sakta që janë përdorur nga Materazzi.

Gjatë një interviste të re për IFTV, Materazzi iu bë pyetja se çfarë i tha Zidane.

“Të folurit tim nuk ishte asgjë krahasuar me atë që thuhet në NBA”,ka thënë fillimisht legjenda italiane.

“Ai më tha ‘dëshiron fanellën e time’. Unë thashë ‘jo, preferoj motrën tuaj’”.

“Shumë gazeta më shkatërruan. Një tabloid në Londër më shkroi fjalë shumë të këqija. Unë fitova kundër tyre – dhe kjo nuk është normale. Kam fituar në gjykata”.

I pyetur nëse ai mendoi ‘uau’ pas përjashtimit të Zidane, Materazzi tha: “Jo, nuk kam menduar kurrë ‘uau’ sepse ndeshja nuk kishte përfunduar. Por, kur ai e bëri atë, unë isha në dysheme. Nëse më shikon, nuk ngrihem për ca minuta. Pa karton të kuq, nuk ngrihem kurrë!”, ka shtuar më tej ai./Telegrafi

Publikime te ngjashme