Makhachev nuk ndalet, mposht Poirierin në një luftë spektakolare, mbron titullin për të tretën herë

1 minute, 6 seconds Read

Luftëtari i UFC-së Islam Makhachev mbrojti titullin në peshën e lehtë me një fitore kundër Dustin Poirier.

Në spektaklin e UFC 302 në New Jersey, luftëtari nga Dagestani e kapi rivalin e tij në raundin e pestë dhe gjyqtari e ndaloi luftën.

Poirier e mbajti veten në katër raundet e para, megjithëse ishte e qartë se Makhachev kishte avantazhin. Madje amerikani e goditi Makhachevin me bërryl në ballë dhe e gjakosi, por më pas momenti vendimtar ndodhi në të pestën.

Makhachev rrëzoi rivalin e tij në dysheme, bëri një kapje për fyti dhe mbaroi punën.

Islam e mbrojti titullin e tij në peshën e lehtë për të tretën herë dhe pas ndeshjes deklaroi se dëshiron të luftojë për një rrip të ri në kategorinë e lehtë.

Makhachev kështu e zgjeroi serinë e tij të fitoreve në 14 triumfe radhazi, dhe megjithëse ai tashmë e ka mbrojtur rripin dy herë, kjo ishte lufta e parë ku ai e mbrojti atë kundër një luftëtari, divizioni i peshave të lehta.

Publikime te ngjashme