‘Luftojini ata!’: Nata kur spektakli i raketave të Iranit tronditi Izraelin

6 minutes, 35 seconds Read

Menjëherë pas rënies së errësirës në Teheran, komandanti i Gardës Revolucionare mori një telefonatë dhe lëshoi një urdhër për të filluar Operacionin “Premtimi i Vërtetë” – një sulm ajror i paprecedentë nga republika islamike ndaj shtetit hebre.

Pasi gjeneralmajor Hossein Salami lexoi emrat e zyrtarëve të lartë ushtarakë iranianë, ai këndoi një varg nga Kurani.

“Luftojini ata!” tha ai.

“Allahu do t’i ndëshkojë ata me duart tuaja, do t’i ulë ata dhe do të bëjë që ju të fitoni mbi ta”.

Brenda pak minutash, sulmi filloi – një tufë dronësh u ngritën në një fluturim gati 2 mijë km, orë të tëra drejt Izraelit, që së shpejti do të pasoheshin nga raketa.

Ishte konfrontimi i parë i drejtpërdrejtë midis dy ushtrive më të fuqishme në Lindjen e Mesme, rivalë të përthyer në një luftë në hije.

Në Teheran, disa nxituan drejt pompave të benzinës dhe dyqaneve ushqimore, dhe të tjerë në Sheshin e Palestinës, të veshur me flamuj iranianë.

Në Isfahan, njerëzit brohoritën ndërsa raketat fluturuan mbi varrin e Mohammad Reza Zahedi, gjenerali i vrarë në kompleksin diplomatik të Iranit në Damask nga sulmi ajror që Izraeli nuk e ka pretenduar publikisht.

Në Washington, Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, ndërpreu pushimet dhe u kthye në Shtëpinë e Bardhë, i shqetësuar se kjo mund të ishte vetëm breshëria e parë në një luftë gjithëpërfshirëse midis Izraelit dhe Iranit.

Në Izrael, ku sulmi ishte parashikuar prej kohësh, avioni i kryeministrit, Benjamin Netanyahu, Wing of Sion, u ngrit për siguri nga baza ajrore Nevatim ndërsa raketat afroheshin.

Përafërsisht në të njëjtën kohë, dhjetëra avionë luftarakë dhe sisteme mbrojtëse u vendosën për të shmangur sulmin – jo vetëm izraelit, por britanik, jordanez dhe amerikan.

Në orën 20:00 me orën lokale, fqinjët panë shpejtësinë e autokolonës së Netanyahut nga shtëpia e Jerusalemit – që thuhet se ishte e pajisur me një strehë kundër raketave – të një miku miliarder.

Ajo që pasoi ishte një spektakël i mediave sociale, ndoshta pikërisht ashtu siç synonte Irani.

Në të gjithë Irakun, Jordaninë dhe Libanin, një paradë makabre e dronëve ndriçoi qiellin e natës, ngarkesat e tyre vdekjeprurëse u brohoritën nga disa, duke përfshirë në Bejrut, ku vrapuesit në një klub nate ndaluan së kërcyeri për të parë një brez predhash sipër.

Ajo që Teherani po angazhohej, tha Holly Dagres, një anëtare e lartë në Këshillin Atlantik, ishte një demonstrim i fuqisë së dukshme për të gjithë.

Ndërsa dronët filluan udhëtimin e tyre prej disa orësh, izraelitët u grumbulluan në shtëpi, duke qëndruar pranë strehimoreve për bomba.

“Fluturimet e para direkte nga Irani në Izrael që nga viti 1979”, tha me shaka një izraelit, duke iu referuar vitit të Revolucionit Iranian.

Por humori maskoi një tmerr ekzistencial rreth të cilit Netanyahu ka krijuar karrierën e tij politike gjatë dekadës së fundit: se një luftë e plotë me Iranin ishte përfundimisht e pashmangshme.

Edhe tani, pasi Izraeli shpëtoi pothuajse tërësisht i padëmtuar nga sulmi iranian – një fëmijë u plagos nga predha, një bazë ushtarake u dëmtua lehtë dhe disa nga raketat arritën të depërtojnë në hapësirën ajrore izraelite – përgjigja e tij do të vendosë nëse kjo do të mbetet një raund i vetëm, vdekjeprurës të sulmeve kokë më kokë, ose pararendëse e luftës për të cilën ai ka paralajmëruar prej kohësh.

Disa orë pasi Salami dha urdhrat në Teheran dhe mbrojtja ajrore e Izraelit kishte kapur 99 për qind të sulmit, Irani deklaroi se misioni i tij ishte kryer: operacioni ka përfunduar.

Rreth asaj kohe, Netanyahu ishte në telefon me Bidenin, ku thuhet se iu tha se mbrojtja e suksesshme e Izraelit ishte e mjaftueshme për një fitore dhe se SHBA-të nuk do të bashkoheshin në asnjë kundërpërgjigje.

Izraeli është përballur me breshëri raketash nga Hezbollahu dhe Hamasi për vite me radhë, duke i mbrojtur ata me kupolën e tij të famshme të hekurt.

Por kjo ishte hera e parë që shteti hebre sulmohej nga një vend tjetër që nga viti 1991, kur Sadam Husseini gjuajti dhjetëra raketa Scud në Tel Aviv dhe Haifa ndërsa Iraku ishte në luftë me aleatin më të ngushtë të Izraelit, SHBA-të.

Në atë kohë, kryeministri, Yitzhak Shamir, u bind nga George W Bush që të mos hakmerrej.

Këtë herë, Netanyahu mund të tregohet më pak i hapur ndaj këtij argumenti, duke pasur parasysh shkallën e sulmit të Iranit.

Irani lëshoi më shumë raketa balistike në Izrael në një orë këtë fundjavë sesa Iraku gjatë javëve të luftës.

Ndërsa Biden shikonte nga dhoma e situatës në Shtëpinë e Bardhë, të paktën 100 raketa balistike po kalonin nëpër qiell, disa minuta nga territori izraelit.

Por në ekuilibër, Irani mund t’i ketë dhënë një shtysë të vogël argumentit të Bidenit.

Duke telegrafuar sulmin për dy javë dhe duke përdorur kryesisht drone me lëvizje të ngadaltë që mbrojtja ajrore e Izraelit mund t’i gjurmonte dhe eliminonte lehtësisht, Teherani uli mundësinë e viktimave masive.

Ata dronë, disa prej të cilëve – Shahed-136 – janë të ngjashëm me ata që Rusia ka lëshuar në Ukrainë, janë provuar të lehtë për t’u rrëzuar.

Edhe mbrojtja ajrore e kufizuar e Ukrainës e ka bërë këtë.

Raketat e Iranit devijoheshin me më pak lehtësi, por, duke pasur parasysh paralajmërimin paraprak, Izraeli kishte vendosur në gatishmëri të lartë mbrojtjen e tij raketore më të sofistikuar, shumë miliarda dollarëshe.

‘Sistemi Arrow’ mori pjesën më të madhe të raketave lundruese dhe balistike, ndërsa aleatët e Izraelit morën pjesën tjetër.

“Iranianët morën parasysh faktin se Izraeli ka një sistem shumë, shumë të fortë, me shumë shtresa, anti-raketë”, tha Sima Shine, një ish-zyrtare në agjencinë e inteligjencës izraelite Mossad me fokus në Iran.

Shine theksoi se sulmi ishte i ngjashëm me atë që Irani filloi pas vrasjes në vitin 2020 të të nderuarit të IRGC-së, Qassem Soleimani, me urdhër të presidentit të atëhershëm të SHBA-ve, Donald Trump.

Atëherë, ashtu si tani, Irani telegrafoi sulmin ndaj trupave amerikane në Irak, duke i njoftuar ata të merrnin masa mbrojtëse që rezultuan në zero viktima nën një sulm televiziv.

“Nga këndvështrimi i Iranit, ishte një shfaqje – ‘ne kemi aftësinë. Ne kemi të gjithë raketa dhe dronë të ndryshëm. Ne mund ta bëjmë atë. Ne preferojmë të mos e përshkallëzojmë atë në luftë’”, tha Shine.

Në të vërtetë, pothuajse menjëherë pas përfundimit të sulmit, Izraeli u kthye në një ritëm të rregullt, qoftë edhe luftarak.

Qytetarëve iu tha se nuk kishin më nevojë të strehoheshin dhe deri të hënën mbrëma do të hiqen të gjitha kufizimet për tubimet publike në të gjithë vendin.

Por vendi ishte ende në luftë, me Hamasin, nëse jo me Iranin.

Dhe në veri, ashtu siç kanë bërë pothuajse çdo ditë gjatë gjashtë muajve të fundit, avionët luftarakë izraelitë goditën objektivat e Hezbollahut në hakmarrje për sulmet me raketa më herët atë natë.

“Ne interceptuam. Ne ndaluam sulmin. Së bashku do të fitojmë”, deklaroi Netanyahu në X, duke sinjalizuar se, ndërsa kjo breshëri mund të ketë mbaruar, lufta e Izraelit nuk kishte përfunduar./GazetaSinjali

Publikime te ngjashme