Lufta/ Moska: Kievi ka nisur një operacion në shkallë të plotë! Ministria Britanike: Moska lëshoi ​​300 dronë mbi Ukrainë në maj

1 minute, 10 seconds Read

Dy dronë janë rrëzuar në një autostradë në rajonin Kaluga të Rusisë, që kufizohet me Moskën në veri. Në dhënien e lajmit, guvernatori Vladislav Shapsha saktësoi se nuk ka pasur shpërthime dhe se zona është e rrethuar.

Ministria ruse e Mbrojtjes njofton se forcat e armatosura të Ukrainës kanë nisur një operacion në shkallë të gjerë. Kjo është bërë e ditur nga agjencia Tass.

“Kundërshtari nisi një ofensivë në shkallë të gjerë që nga mëngjesi i 4 qershorit në pesë sektorë të frontit në zonën jugore të Donetskut duke vënë në veprim brigadat e mekanizuara 23 dhe 31 nga rezervat strategjike të forcave të armatosura ukrainase me mbështetjen e njësive të tjera ushtarake dhe ekipet”, tha zëdhënësi. “Objektivi i kundërshtarit ishte të depërtonte mbrojtjen tonë në sektorin e frontit më të cenueshëm, sipas mendimit të tij. Armiku nuk arriti të kryente detyrat e tij dhe nuk pati sukses,” vuri në dukje Konashenkov.

Kundërshtari përdori gjashtë batalione të mekanizuara dhe dy batalione tankesh, informoi zëdhënësi i ministrisë së mbrojtjes. “Si rezultat i veprimit të aftë dhe të sofistikuar të Grupit të Betejës Lindore, forcat e armatosura të Ukrainës humbën më shumë se 250 persona, gjashtëmbëdhjetë tanke, tre automjete luftarake të mekanizuara këmbësorie dhe 21 automjete të blinduara luftarake”, theksoi Konashenkov.

Publikime te ngjashme