Lady Gaga përballet me kritika pasi që ju bashkua Pfizerit për të promovuar ilaçin kundër migrenës

1 minute, 45 seconds Read

Artistja ndërkombëtare, Lady Gaga po përballet me kritika pasi u bashkua me Pfizer për të promovuar ilaçin kundër migrenës Nurtec.

Partneriteti me pagesë i këngëtares me gjigantin farmaceutik u prit me një reagim të ashpër nga fansat, të cilët kritikuan reklamën dhe akuzuan Gagën për shitje për para.

“Kujdesi shëndetësor është një e drejtë njerëzore, jo një mall për t’u shfrytëzuar për hir të lakmisë dhe pasurisë. E di që je i dhembshur, inteligjente dhe i mendon gjërat. Shpresoj se do ta tregoni këtë përmes mënyrave që përdorni platformën dhe privilegjin tuaj për të ecur përpara. Kjo nuk është ajo”, shkroi një prej fansave.

Foto: Nurtec ODT/Instagram

Reagimi filloi kur këngëtarja e “Bad Romance”, njoftoi sponsorizimin e saj të madh të farmacisë në Instagram të martën, duke shpërndarë një foto të saj duke performuar në skenë me logon e Nurtec në këndin e sipërm, shkruan PageSix.

“Që nga fëmijëria, jam përballur me dhimbjet e migrenës. Kur provova Nurtec ODT (rimegepant) 75 mg për herë të parë, nuk do ta harroj kurrë që do të doja ta kisha gjetur më shpejt. Kjo është arsyeja pse unë jam krenar që jam partner me Nurtec ODT. Ne jemi në këtë së bashku”, ka shkruar ajo në mbishkrim.

Foto: Getty Images

Gaga gjithashtu u shfaq në një reklamë televizive për ilaçin, e cila e përshkruante themeluesen e “Haus Labs” si një “pacient aktual”.

Mes reagimit dërrmues negativ ndaj reklamës, të tjerë dolën në mbrojtje të yllit të pop-it dhe e sollën luftën e saj me sëmundjet kronike.

Aktorja e “Joker: Folie a Deux” ka qenë e sinqertë në të kaluarën në lidhje me diagnozën e saj me fibromialgji, një sëmundje kronike që ajo tha se shkakton “dhimbje të rënda” dhe çoi në anulimet e mëparshme të turneut./Telegrafi

Publikime te ngjashme